Bosna Hersek’in ayrılıkçı Sırp ve Hırvat Liderine ABD’den uyarı.

Hırvat lider Çoviç ve Sırp lider Dodik Bosna Hersek’in ülke gelişimine ve ulusal çıkarlarına zarar veriyor.

Bosna Hersek’in ayrılıkçı Sırp ve Hırvat Liderine ABD’den uyarı.
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Bosna Hersek’in ayrılıkçı Sırp ve Hırvat Liderine ABD’den uyarı.

Bosna Hersek yüksek temsilcisi Valentin İnzko Ülkede barışa tehdit oluşturan ve ülkenin AB ve Nato üyeliğini engelleyen kişileri BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu raporda belirtti. HDZ lideri Dragan Coviç ve SNDS lideri Milorad Dodik BH Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu rapora tepki gösterdi.

Bilindiği üzere Valentin Inzko, raporunda Milorad Dodik’in adından 26 kez bahsetti ve onu BH’nin AB ve NATO yolunda tüm süreçlerinde ve ilerlemesinde en büyük engel olarak değerlendirdi.

Aynı zamanda, SNSD’nin stratejik ortağı HDZ de raporu açıkça reddettiği için eleştirildi.

ABD’nin BH Büyükelçiliğinin bu konudaki tutumu net oldu. ABD Büyükelçiliği Halkla İlişkiler Bürosu, ABD’nin Valentin İnzko’nun başında bulunduğu Yüksek Temsilciler Dairesi’nin görevini desteklediğini söyledi.

  • Açıklamada, Yüksek Temsilci’nin sözlerini takip etmek ve ABD’nin BH’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğini garanti eden Dayton Barış Anlaşmasının 25. yıldönümünü de memnuniyetle karşıladığını vurgulamak istiyoruz.
  • Savaş suçlusu hükümlülerin yüceltilmesi Bosna Hersek’te rahatsız edici bir gerçektir ve ABD, savaş suçlarını kutlayan tüm bireyleri, grupları veya kuruluşları şiddetle kınamaktadır. ABD Büyükelçiliği Halkla İlişkiler Ofisi, Avrupa-Atlantik entegrasyonunu tercih eden bir ülkede bölücü retoriğe yer olmadığını ve bunun siyasi amaçlarla kullanılmasının kınama gerektirdiğini söyledi.

Valentin Inzko’nun raporunda, diğer şeylerin yanı sıra, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in Bosna Hersek’in içişlerine karıştığını belirtti.

Aynı zamanda, ABD elçiliği ülkedeki durumun en büyük suçluları olarak nitelendirdiği Sırp Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı SNDS ve Hırvat Demokrat Birliği HDZ’yi uyardı.

ARNAVUTHABER #BIH

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın