Arnavutlar Kaybetmez

Arnavut olarak mı kalacaklar yoksa bu iddiadan vaz geçip maziye tatlı bir anı olarak mı bakacaklar?

Yazar : Tarih : Okunma : 3 Yorum

Arnavutlar Kaybetmez

Niyazi RATKOCERİ

Türkiye siyasetinde Arnavutlar, Arnavut kimliklerinden ziyade Rumelili kimlikleriyle hep var olmuşlardır. Çok fazla etkili oldukları dönemler de olmuştur. Özellikle 1960-1970 yıllarında iç göçün artması sonrası Rumeli kimliği durağanlaşmış ve yavaş yavaş siyasetin dışına atılmıştır. Türk siyasetinde Özal’la beraber Doğu ve Güneydoğu’nun ağırlığı hissedilmeye başlanmıştır. 1987’de Mesut Yılmaz tarafından oluşturulan Doğu Karadenizli bir yapı ise Türk siyasetinin başat rolünü üstlenmiştir.

Bu yapı bir sınıf bilinciyle değil bölgesel bir milliyetçilikle, ülkeyi yolunacak kaz görüp tüm kaynak ve rantı kendine akıtmıştır. Ülkenin kuruluşunda başrol oynayan Rumeli ve Kafkas kökenlilere ‘Beyaz Türkler’ diyerek yaftalanmışlar ve dışlanmalarına neden olmuşlardır. Rumeli kökenlileri bile kendi insanlarının hain olduğuna inandırmış, bu şekilde tüm mevki ve makamları ele geçirmişlerdir. Bu yapılar için din bir sınıf atlama ve geçim sağlama aracı olarak görülmüş ve kendi köylü-kasabalı inançlarını, geleneksel İslam inancından gelen halis inançlı insanları kandırmak için kullanmış ve ülkeyi dönüştürmüşlerdir.

Rumelililer siyasette, Demirel ve Çiller dönemleri hariç, genellikle bu grupların yancılığını yapmış ve ezilmişlerdir. Arnavutlar artık karar vermelidir. Arnavut olarak mı kalacaklar yoksa bu iddiadan vaz geçip maziye tatlı bir anı olarak mı bakacaklar? Arnavut olmaya karar verip bu ülkede yaşayacak insanlar da aynı bölgeden gelen Türk, Boşnak, Torbeş gibi Rumeli ve Kafkas kökenlilerle işbirliği yapıp, ülkenin ekonomik pastasından hakça pay almak zorundadır. Şahsen benim Türkiye’de yaşayan bir Arnavut olarak kararım başında Rumelili bulunmayan herhangi bir partiye oy vermemek yönünde. Rumeli Balkan kökenliler nüfuslarına oranla eşit olarak siyasette ve bürokraside temsil edilmiyor. Arnavut olarak bir Laz veya Kürt ağırlıklı yönetim beni rahatsız ediyor. Arnavutlar 500 yıldır bu devleti Türkler ile beraber yönetiyor. Türklerin yönetmediği bir devlette Arnavutlar başa geçmiyorsa yazık. Rumelililerin başına geçip ülkeyi yeniden yönetme ve ekonomik pastasından hakça pay alma zamanımızın geldiği kanaatindeyim.

Niyazi Ratkoceri (bayramratkoceri@gmail.com)

Yorumlar 3

 1. fatih retkoceri diyorki:

  shume mir niyazi bey fatih retkoceri bursadan
  tanışmak isterim slm lar saygılar bu numaramdan ulaşabilirsiniz 05325151616

 2. Fatih Erkol diyorki:

  Süper yazı olmuş hocam. Ben bir Türk olarak Arnavut halkına sonsuz güven ve saygı duyuyorum. Bizim öz be öz kardeşlerimiz Arnavutlardir.

 3. mehmet bitola diyorki:

  Niyazi Bey,
  Merhaba.
  Yazınızı okudum.
  Konuya öncelikle Rumeli Derneklerinden başlamak lazım? Bu dernek yardım toplamak ve burs vermek dışında ne yapıyor? Siyasi bir çalışması var mı? yoksa hala ” ben başkan olacağım, sen başkan olma ” kavgasındalar mı?
  Bizi yönetenler bizim oylarımızı zorla mı aldılar?
  Rumelili olup da bu partilerde görev alan arkadaşlarımız ne yapıyor? Net Tür bir çalışmanın içindeler? Bulundukları siyasi partinin içinde ne tür bir ağırlıklları var?

  Bu ve bunun gibi sorulması gereken çok soru var.
  Umarım yazınızı okuyan arkadaşlar konuya biraz da bu yönden bakarlar.

  Saygılar, selamlar.