NE EKTİK, NE BİÇMEK İSTİYORUZ?

Arnavut toplumu bu dağınık ve örgütsüz haliyle hiç bir sorununu çözemez.

Yazar : Tarih : Okunma : 1 Yorum

Kendimize Arnavut demeye korktuk, yıllarca rumeliliyim, göçmenim dedik. Arnavutça dili korumadık, rumeli yoz kültürünü benimsedik, siyaset için rumeli derebeylerinin etkinliklerine koştuk bedava köfte yemek için, reco ile halay çektik, bunları bir şey sandık.
Arnavut stkları kurup birlik olup, özümüzü kültürümüzü yaşatmak için ne yaptık? Türkiye’de şu kadar milyon Arnavut var diye kanuşanlar, bu toplumun güçlü bir stk yapısı olmasını ve bu yapının Arnavutluk, Kosova devletleriyle sağlam ilişki kurması için ne yaptı? Lobi yapacak kurumlarımız var mı? Arnavutluk ve Kosova zor günler yaşarken Türkiye Arnavutu olarak herkes ben Atavatan için ne yaptım diye kendine bir sorsun. Türkiye’de iki stk dışında bu sorunları seslendiren hiç olmadı. Onlarında sesi arkalarında duran Arnavut sayısı kadar çıkabildi ancak. Arnavut Haber lafta 10 milyon Arnavut var denen ülkede tek Arnavut Medyası, hiç bir destek olmadan Facebooktan haber ulaştırmaya çalışıyoruz. Türkiye Devleti hak verdi okullarda Arnavutça eğitim için, malesef koca Türkiyede tek bir okulda sınıf açıldı. Kimse başvurmadı. Şimdi Avrupaya vizesiz gitmek için herkes pasaport istiyor. Çıkacak kanundaki şartları ağır buluyor, tepki veriyor.
Arnavutluk bağımsız bir devlettir. Her devlet gibi iç dengesi var, siyaseti var. Buna rağmen adamlar dilini korumuş ve kökenini ispat edene vatandaşlık verecekler.
Yani uzun sözün kısası, Biz ne ektik ki ne biçmek istiyoruz? Malesef çoğu kişi dedesinin geldiği yeri haritada gösteremez, Arnavutça dil bilmez ama vatandaşlık ister. Bu şekilde hiç bir ülke kimseye vatandaşlık vermez.
Hasip Gültaş

#ARNAVUTHABER

Hasip Gültaş (hasipgultas@gmail.com)

Yorumlar 1

  1. Sami diyorki:

    Hasip bey makedonya bulgarlara verdi neden verdi bilirmisin makedonya halkı arnavutlardan az olmasın diye verdi artık dünya küçüldü.