Arnavutluk Vatandaşlığı için Müjde

Vatandaş olabilmek için 3 kuşak Arnavut olduğunu ıspat etmek gerekecek.

Arnavutluk Vatandaşlığı için Müjde
Yazar : Tarih : Okunma : 6 Yorum


Arnavutluk Bakanlar Kurulu toplantısında yeni Vatandaşlık Yasa Tasarısı onaylandı. Meclis Kurulu’na gönderilmesi beklenen yasa tasarısıyla Kosova dahil diğer ülkelerde yaşayan Arnavutlar’a vatandaşlık yolunu açması bekleniyor.
Başta Kosovalılar’ın da dahil olduğu yasaya göre, 3 kuşak Arnavut kökenini ispat eden bütün Arnavutlar’a Arnavutluk vatandaşlığı verilmesi bekleniyor.

Yasa maddeleri

1) Arnavutluk vatandaşlığı, başvuranın üç kuşağa kadar olan aile bağlantısının aday tarafından ataları ile kanıtlanması şartıyla ataları Arnavut kökenli olan bir yabancı tarafından edinilir.

2) Bu durumda, vatandaş, Arnavutluk vatandaşlığının menşei bazında edinilmesi için bir talepte bulunur ve bu kanunun 8. maddesinin 1. maddesindeki “dh” ve “ë” harflerinde belirtilen kriterleri yerine getirir.

kanıt için gerekli belgeler Bakanın talimatı ile belirlenir.

Bu yasa, başka ülkelerde doğmuş ancak Arnavutluk kökenli olduklarını ispat edebilecek olan tüm Arnavutlara Arnavutluk vatandaşlığı kazandırma fırsatı sunucak.

Yeni yasa tasarısına ayrıca şu da dahil edildi: Arnavutluk vatandaşlığının Arnavutluk Cumhuriyeti sınırları içerisinde doğmuş olan herkese verilmesidir. Yani Arnavutluğa gidip doğum yapanlar çocuklarına Arnavutluk vatandaşlığı kazandıracak.

DİKKAT UYARI
Son günlerde size Arnavutluk vatandaşlığı alacağız türünde dolandırma amaçlı girişimler var. Kimseye bu konuda para yada vekalet vermeyin.
İlgili yasanın çıkması durumunda, 3 kuşak Arnavut kökenli olduğunu ıspat etmek gerekecek. Buda Türkiye’deki evraklar ile değil. Ailenizin göç ettiği yerden temin edeceğiniz evraklar ile gerçekleşecek. Yani ailenizin geldiği yerden gidip soy kütüğünü bulup çıkarmanız getekiyor. Bazı yerlerde kütükler savaşlarda yandığı için bulunamıyor. Bu durumda olanların sadece Türkiye’den getirecekleri evrak ile vatandaşlık alma imkanı yoktur. Ayrıca Arnavutluk’a gidip bir ikamet adresine sahip olmak ve başvuruları şahsen yapmak gerekecektir. Vatandaşlık işlemleri için Arnavutluk devletinin 300 euro harç alacağı belirtiliyor. İkamet adresi, yol masrafı vs toplamda kişi başı masraflar 1000 euro civarı tutabilir.
Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, belgeler ile şahsen başvuru yapmanız getekecektir.
Kimseye aracılara vatandaşlık vaadi ile para kaptırmayın.
Not: Haberde tüm detaylar yazıyor. Yüzlerce özel mesaja cevap vermemiz imkansız. Haberi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

#ARNAVUTHABER #ALBANIA

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

Yorumlar 6

 1. Elif erol diyorki:

  Merhaba benim Annenem dedem Kosovalı annemde Kosovalı babam ve babanemler eski yugoslav göçmeni ben vatandaşlık alabilirmiyim ne yapmam lazim

 2. Mustafa diyorki:

  Benim eşimin ailesi Arnavutluktan Türkiye ye göçenlerden anladığım kadarıyla hakkı var vatandaşlık için

 3. Erol Ohrili diyorki:

  Dedem OHRİ den gelmiş Türkiye ye bizlerde bu hakkı kullanabilirmiyiz

 4. Kamile diyorki:

  Rahmetli babam Arnavut ailemin bir kısmı da halen Arnavutlukta yaşıyor ben de Arnavutluk vatandaşlığı alabilir miyim?

 5. Kamile diyorki:

  Babam Arnavut halen ailemin bir kısmı da Tiran ve çevresinde yaşıyor.Ben Türk vatandaşıyım.Arnavutluk vatandaşı olabilir miyim?Saygılar

 6. Kamile diyorki:

  Sayın Yetkili,rahmetli babam Arnavutluk vatandaşı idi.Ben de Arnavutluk vatandaşı olabilir miyim…Şu an Türk vatandaşıyım cevaplarsanız çok sevinirim..