Arnavutlar 28 Kasım Bayrak Günü’nü Kutladı

Arnavutların en önemli milli bayramı olan “Bayrak ve Bağımsızlık Günü”, Arnavutluk’un yanı sıra Arnavut nüfusun yaşadığı diğer ülkelerde törenlerle kutlandı. Devlet erkanının katıldığı merkezi tören, Arnavutluk’un güneybatısındaki Avlonya şehrinde düzenlenirken, başkent Tiran’daki İskenderbey Meydanı ve Kosova’nın başkenti Priştina’daki Rahibe Teresa Meydanı’ndaki kutlamalara da vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Avlonya’da Arnavutluk bayrağının göndere çekildiği Bayrak Evi’nde yapılan törene, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Meclis..

Arnavutlar 28 Kasım Bayrak Günü’nü Kutladı
Yazar : Tarih : Okunma : 1 Yorum

Arnavutların en önemli milli bayramı olan “Bayrak ve Bağımsızlık Günü”, Arnavutluk’un yanı sıra Arnavut nüfusun yaşadığı diğer ülkelerde törenlerle kutlandı.

Devlet erkanının katıldığı merkezi tören, Arnavutluk’un güneybatısındaki Avlonya şehrinde düzenlenirken, başkent Tiran’daki İskenderbey Meydanı ve Kosova’nın başkenti Priştina’daki Rahibe Teresa Meydanı’ndaki kutlamalara da vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Avlonya’da Arnavutluk bayrağının göndere çekildiği Bayrak Evi’nde yapılan törene, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Meclis Başkanı Gramoz Ruçi ve Başbakan Edi Rama’nın yanı sıra Kosova ve Preşeva Arnavut Mill hükümetinden temsilciler ile davetliler katıldı.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Avlonya’daki törenin ardından yaptığı açıklamada, tüm Arnavutların milli bayramını kutlayarak, bağımsızlık bayramının ‘başkenti’ olarak nitelendirilen burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Tiran’daki İskenderbey Meydanı’nda düzenlenen kutlama programında konuşan Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj da bağımsızlığın 106’ncı yılını kutladıkları bu günü kutsal olarak nitelendirdi.

Arnavutluk Meclisi de 28 Kasım’daki Bayrak ve Bağımsızlık Günü dolayısıyla iki günlüğüne ziyarete açıldı.

Bayrak ve Bağımsızlık Günü dolayısıyla Makedonya, Kosova ve Türkiye’de yaşayan Arnavutlar da etkinlikler düzenledi.

“Arnavutluk Bayrak ve Bağımsızlık Günü”, Türkiye’de Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Arnavutluk’un Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli’nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, misyon temsilcileri ve Arnavut diasporasından davetliler katıldı.

Avlonya Millet Meclisinde 28 Kasım 1912’de Arnavutluk’un bağımsızlığının ilan edilmesi dolayısıyla kutlanan “Bayrak ve Bağımsızlık Günü” 106 yıldır hem Arnavutluk’ta hem de Arnavut nüfusun yaşadığı diğer ülkelerde törenlerle kutlanıyor.

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

Yorumlar 1