Petrela Kalesi – Kalaja e Petrelës 🇦🇱

Kale özellikle treking seven turistlerin gözdesi. Turistler kaleye kadar yürüyüp, sonrasında manzaranın tadını çıkarıyor.

Petrela Kalesi – Kalaja e Petrelës 🇦🇱
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Arnavutluk’un Tiran iline bağlı Petrela köyünde bulunan bir kaledir. Kale, kayalık bir tepe üzerinde deniz seviyesinden 329 metre yüksekte yer almaktadır. 6. yüzyılda İliryalı imparator I. Justinianus tarafından inşa edilmiştir.

Petrela Kalesi, 6. yüzyılda inşa edilmiş bir kuleyi içeren zengin bir tarihe sahiptir. Çok sayıda ziyaretçiyi cezbeden kale Tiran’a yakın turistik yerlerden biridir. İki gözlem kulesi olan üçgen biçime sahiptir. İlk kez eski zamanlarda yapılmış olsa da, günümüz yapı 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Petrela Kalesi, Akçahisar Kalesi’nin gözlem ve savunmasının bir parçasıydı. Kaleler birbirlerine yangınlarla sinyal vermekteydiler. İskender Bey’in Osmanlılara karşı yaptığı savaşlarda Petrela Kalesi, İskender Bey’in kız kardeşi Mamica Kastrioti’nin komutasında kaldı. Günümüzde kalenin içinde bir restoran bulunmaktadır. Kale, Erzen vadisine, tepelere, zeytin bahçelerine ve çevreleyen dağlara bakan muhteşem manzaralar sunmaktadır.

ARNAVUTHABER #ALBANIA

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın