Sırbistan basını şizofrenik vaka.

Sırbistan basınına yakından bakış.

Sırbistan basını şizofrenik vaka.
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Sırbistan basını şizofrenik vaka.

Arnavut Haber bugün sırbistan basının şizifrenik, iki yüzlü ve yalancı halini delilleriyle ortaya koyuyor. Sırp toplumunu sadece manüple eden, hayali düşmanlar yaratan Sırp basını adeta yel değirmenleriyle savaşan Don Kişot haleti ruhiyesinde. Hergün bu başlık menşetleri okuyan Sırp toplumunun paranoyak ve radikal olması gayet doğal.

Dünya da basın en saygın ve ciddi bir meslektir. Çünkü basın mesunpları ciddi, gerçek ve objektif haberler yapar. Toplumu bilgilendirir ve bilinçlendirir. Biz Arnavut Haber olarak ilk günden itibaren Tüm balkanlar ile ilgili doğru haberler sunuyor, ayrımcılık yapmadan balkanlardan tüm kesimlere yer veriyoruz. Saygınlık için bunun vazgeçilmez ön koşul olduğunun bilincide hareket ediyoruz.

Peki Sırbistan basınına göz atalım; ne yazıyorlar? tarzları nasıl? doğru ve objektifler mi?

Tüm bunların taktirini siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

Üstte gördüğünüz üç gazete ön sayfası. Hepsinde asparagas yalan haberler.

-Birinci resim; “Kosova yönetimi Kosova’daki sırp bölgeleri işgale hazırlanıyor. Sırbistan savaşacak, Rusya özel birlikleri hazırlamış gönderiyor.” diyor. Aradan üç ay geçti böyle bir şey oldu mu? Ayrıca devlet olarak tüm hizmetlerini verdiği kendi toprağında kendi vatandaşının yaşadığı yeri Kosova Cumhuriyeti niye işgal etsin zaten kendi toprağı.

-İkinci resim; “ABD baskıyla Zaev ve Arnavutlara Makedonya’yı teslim ediyor.” diyor. Gerçekte içinde Rusya destekli Sırp ajanların olduğu militanlar meclis basıp Makedonya da iç savaş çıkarmak istedi. Seçilmiş irade sağduyulu davranıp halkı telkin etti. Hukuka uygun hükümet kuruldu.

-Üçüncü resim; “Erdoğan Rama ve Thaçi’yi savaşa hazırlıyor. Büyük Arnavutluk kurmak istiyor.” diyor. Gerçekte Türkiye Makedonya’da asker ve polise teçhizat ve eğitim verdi. VMRO ile Türkiyenin desteklediği Türk partileri koalisyonda. Türk işadamları son yıllarda Sırbistan’da yatırımları katlanarak artıyor.

Bu üç gazetede yine aynı yalan haberler. Özetle; Arnavutlar savaşa hazırlanıyor. Bosna Sırp Bölgesine ve Kuzey Kosova’ya aynı anda saldıracaklar. Arnavutlar 20bin sırp silahlı sizi bekliyor. vsvsvs

Birinci resimde; sırpların ürettiği silahlar anlatılıyor. Açıklamadan silahlar gizli bilinmeyen bir yerde üretiliyor diyor. Alt satırda üretildiği yeri yazıyor. Yani iki cümlede kendini yalanlıyor. İkinci resimde seçim kampanyası boyunca Trump’ı destekleyen sırplar Trump Kosova’ya destek açıklayınca attıkları başlık “Arnavut Trump”, Üçüncü resimde yine Arnavutlar saldıracak, biz hazırlık yapıyoruz vs vs asparagas.

Bu verdiğimiz örnekler hergün tüm sırp gazetelerinde tekrarlanıyor. Sırbistan toplumu bu gazeteleri okuyor. Bu haleti ruhiye de tutuluyor. Sırbistan halkının da doğru haber alacağı bu piskolojik travmadan kurtulacağı günü görmelerini dileriz.

www.arnavuthaber.com  / Araştırma – İnceleme

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın