Çin, Sofya yakınlarında Uydu Kent kuruyor.

Projenin 1.850 kişiye yeni iş sağlayacağı belirtiliyor. 

Çin, Sofya yakınlarında Uydu Kent kuruyor.
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Çin, Sofya yakınlarında Uydu Kent kuruyor.

Çin’in finanse ve inşaa edeceği  devasa, yüksek teknoloji ürünü konut, eğlence, alışveriş, otel ve ofis kompleksi olan Saint Sofia projesinin Bulgaristan’ın başkentinin yakınında üç yıllık bir süre içinde inşa edilmesi bekleniyor.

Invest Bulgaria Agency’den yapılan açıklama 2014 yılında ilan edilen büyük ölçekli Saint Sofia’nın projesine öncelikli yatırım projesi statüsü verildi ve üç yıllık süreç içinde devlet tarafından garanti edilen bir dizi teşvikten yararlanacağı bildirildi.

Başbakan Boyko Borissov liderliğindeki koalisyon hükümeti, 2 Ağustos tarihinde Çinli şirket olan Bulgarian Development Holdings Limited, BDHL tarafından inşaa edilecek proje için teşvik paketi çıkardı.

Invest Bulgaria’ sözcüsü “Projenin önümüzdeki üç yıl içinde hayata geçirileceğini umuyoruz” dedi. Başlangıç safhasında olan bu büyük proje, oteller, kumarhaneler, aquapark, konferans salonları, alışveriş merkezi, ofisler, yeşil alanlar ve konutları kapsayan bir turizm ve eğlence kompleksinin inşasını öngörüyor. Toplam yatırım maliyetinin 1.59 milyar leva  (yaklaşık 750 milyon euroya) olması planlanıyor. Projenin 1.850 kişiye yeni iş sağlayacağı belirtiliyor. Medya tarafından “Bulgaristan Las Vegas” olarak adlandırılan büyük proje, ilk olarak 2014’te öncelikli yatırım statüsü ilan edildi.

Bulgaristan Yatırım Teşvik Kanunu’na göre, öncelikli yatırımlar, kısa idari prosedürler, mülklerin daha kolay satın alınması, üretim ve bilim alanındaki yatırımlar için devlet yardımı, iş gücü maliyetleri için ayrıcalıklar gibi bir dizi devlet teşvikinden yararlanmaktadır.

Ancak, Saint Sofia projesinin 2014 yılında ilk duyurusunun ardından, bunu inşa etmek için ciddi bir ilerleme kaydedilmedi.

Bulgaristan’ın Çin ile yaptığı ekonomik ilişkiler, son 20 yılda önemli bir gelişme gösterdi; Ulusal istatistiklere göre Bulgaristan’ın ihracatı, 2006-2016 döneminde altı kattan fazla artarak 480 milyon dolara çıktı. Buna karşılık Bulgaristan geçen yıl 1.1 milyar dolarlık Çin’den ithalat yaptı.

www.arnavuthaber.com / Balkanlar Servisi

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın