Bulgaristan Hükümeti Yüzünden İmam Maaşları Ödenemiyor

Bulgaristan hükümeti mart ayında aldığı karar ile Türkiye’nin yaptığı finansmanı durdurdu. 

Bulgaristan Hükümeti Yüzünden İmam Maaşları Ödenemiyor
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Bulgaristan Hükümeti Yüzünden İmam Maaşları Ödenemiyor

Bulgaristan Baş Müftülük sözcüsü Celal Faik, Mart ayından bu yana daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan Bulgaristan İslam okullarının ve camilerin finansmanı engellendi ve Bulgaristan Baş Müftülüğü yüzlerce imamın maaşlarını ödeyemez duruma geldi. Daha önce Bulgaristan ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre Bulgaristan’daki Baş Müftülük(Diyanet) Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyordu. Ayrıca Bulgaristan’daki din adamları Türkiye’de yüksek eğitim görüyor ve Diyanet ile uyumlu bir proğram yürütülüyordu. Bu çalışmalar dolayısıyla Bulgaristan’da IŞİD türü radikal yapılanmalara da set çekiliyordu. Bulgaristan hükümeti mart ayında aldığı karar ile Türkiye’nin yaptığı bu finansmanı durdurdu.

Faik, Bulgaristan’da faaliyet gösteren üç İslami lise ve bir Yüksek Enstitüye para sağlamak için din adamlarının ücretini azaltmak zorunda kalmış ve yaklaşık 32’si zaten ayrılmış olan yaklaşık 600 imamı etkilediğini belirtti.

Baş Müftülük Ofisi imamlardan bazılarının maaşlarını geri ödemeyi başardı ancak Eylül ayında okul yılı başlayınca, herhangi bir finansman sağlanmazsa sorun tekrar ortaya çıkacaktı. .

1998’den bu yana müftülük tarafından yönetilen Bulgaristan İslami okulları, Türkiye Diyaneti ve Bulgaristan Dinsel ilişkiler müdürlüğü arasında imzalanan bir protokole göre Türkiye tarafından finanse ediliyordu. Müftüye göre, eğitim faaliyetleri için harcamaları karşılamak için yılda yaklaşık 2 milyon leva (1 milyon euro) kaynak alınıyordu.

Bulgaristan’ın geçici hükümeti tarafından finansman protokolü Mart ayında parlamento seçimleri öncesinde Bulgaristan ve Türkiye siyaseti arasında yaşanan gerginlikten dolayı, Türkiye’nin iç işlerine karıştığı iddiası ile iptal edildi. Bulgaristan, Genel seçimler öncesinde Türkiye’nin Bulgaristan içişlerine karışma ve seçimleri etkilemeye teşebbüs suçlamalarında bulundu. Devamında ikili lişkiler gerildi. Bulgaristan Türk diplomatları sınır dışı etti.

O günden bu yana, anlaşma yenilenmedi ve Müftülüğün bürosunu önemli faaliyetleri için finans krizi ortaya çıktı..

Faik, Baş Mütfülüğün sorunları görüşmek üzere Başbakan Boyko Borissov’la bir görüşme yapmak üzere iki resmi davet gönderdiklerini, ancak cevap almadıklarını söyledi.

Bulgar hükümeti konuyla ilgili resmi olarak henüz yorum yapmadı. Bulgaristan’ın Müslüman azınlığı nüfusun yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor.

www.arnavuthaber.com / Balkanlar Servisi

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın