Bulgaristan’da Turizim Patladı 25 Yılın Rekoru

Türk turist sayısında da yüzde 8 artış var

Bulgaristan’da Turizim Patladı 25 Yılın Rekoru
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Bulgaristan’da Turizim Patladı 25 Yılın Rekoru

Yaz başında yaptığımız haberde geçen yıl Bulgaristan Turizmin’de patlama yaşandığını bu yılda geçen yıldan %15 fazla turist beklendiğini yazmıştık. Öngörülen Turist sayısına hizmet verebilmek için Bulgaristan Türistik tesis işletmecileri hükümetten yabancı işçi çalıştırmak için izin istemişti. Karadeniz’e kıyısı olan Bulgaristan’da yaz sezonu 15 Haziran’da başlıyor ve sadece 60 gün sürüyor.

Son 25 yılın en başarılı turizm sezonunu geçiren Bulgaristan’a yılbaşından bu yana üç buçuk milyon yabancı turist geldi. Bu, geçtiğimiz yıla göre yüzde 8’lik bir artış anlamına geliyor.

Yılsonuna kadar bu sayının 6 milyonu aşması bekleniyor. Şu ana kadar; Alman turist sayısında yüzde 35, Rus turist sayısında yüzde 40, Hollandalı turist sayısında ise yüzde 55 artış yaşandı.

Ocak başından beri Bulgaristan’a 3,3 milyon yabancı turist geldi. Geçen yıla kıyasla yüzde 8 artış var.

Türk turist sayısında da yüzde 8 artış var

Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, Türk turist sayısında da yüzde 8 artış olduğunu açıkladı.

Bulgar Bakan, Türklerin vize problemine de değindi. Türk turistlere üç aylık çok girişli vize verdiklerini kaydeden Angelkova, “Türklere daha uzun vize vermek istiyoruz. Ancak vize kararları Avrupa Birliği düzenlemelerine bağlı” dedi.

Türkiye, Bulgaristan’a ziyaret sayısı açısından 2016 yılında ilk 5’te yer almıştı. Geçtiğimiz yıl Bulgaristan’a gelen Türk vatandaşlarının sayısı 565 bin oldu.

2017 yılının ilk üç ayında ise Türkiye’den Bulgaristan’a giden turistlerin sayısı 141 bini aştı. Ulusal istatistik kurumu verilerine göre 2016 yılında Türkiye’ye turist olarak gelen Bulgar’ın sayısı ise 1 milyon 200 binden fazla…2017 yılının ilk üç ayında Türkiye’ye giden Bulgar turist sayısı ise 249 bin olarak açıklandı.

Kırcali Haber

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın