Türkiye’de Arnavut Kızlar Gelenekleri Sürdürüyor.

Arnavut Kızlarını görenler hayran kalıyor.

Türkiye’de Arnavut Kızlar Gelenekleri Sürdürüyor.
Yazar : Tarih : Okunma : 1 Yorum

Türkiye’de Arnavut Kızlar Gelenekleri Sürdürüyor.

Türkiye’de yaşayan Arnavutlar, atalarından miras kalan gelenekleri sürdürmeye devam ediyorlar. Özellikle gelinlik genç kızlar ve gelinler kına gecesi, düğünler, önemli akraba ziyaretlerinde Arnavut şalvar, yelek, gömlek, kaftan, gibi parçalardan ve fes, mendil, ayakkabı, başörtüsü ve kemer gibi aksesuarlardan oluşan elişi özel kıyafetlerden vaz geçmiyor. El işçiliği ile yapılan bu özel kıyafetler kına ve düğünlerde 6-7 takım olarak sipariş ediliyor. Gelinlik Arnavut genç kızların bu kıyafet masrafı 10-20 bin tl arası bir meblağ tutuyor. Arnavut kızlar bu güzel geleneği sürdürmek için masraf yapmaktan ve damatlara masraf yaptırmaktan vaz geçmiyor.

Arnavutların yoğun yaşadığı İstanbul’un Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Esenler ve Küçükçekmece ilçelerinde, Bursa, İzmir, Manisa, Adapazarı ve İzmit illerinde özel dikim yapan yada satan pek çok Arnavut moda evi var.  Kimi moda evi kıyafet ve aksesuaraları Kosova, Makedonya, ve Arnavutlukta  özel olarak el işçiliği ile ürettirip Türkiye’ye getirip satıyor. Kimisi kendisi üretip satıyor.

Arnavut kızların büyük çoğunluğu kıyafetleri satın alma yoluna giderken, Maddi imkanı el vermeyen Arnavut gelinler kına, düğün, ziyaret gibi özel günler için kıyafet kiralama yoluna gidip yinede bu adeti gerçekleştiriyor. Ayrıca kimi moda evlerinde görseli güzel fabrikasyon aksesuar ve makine nakışlı daha ucuz ürünlerde bulunuyor. Daha ucuza mal etmek isteyenler el işi özel imalat yerine bunları tercih ediyor.

Arnavut gelinlerin sürdürdüğü bu gelenek adeta bir modaya dönüştü. Düğün ve kına gecelerinde bu alımlı kıyafetleri gören genç kızlar Arnavut olmasalar da düğün ve kına gecesi için bu kıyafetlerden talep edip özel günlerinde kullanıyor. Anlaşılan Arnavut genç kızları Türkiye’de kına ve gelinlik kıyafetlerde bir Arnavut devrimine imza atıyor.

www.arnavuthaber.com

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

Yorumlar 1

  1. Selçuk diyorki:

    Özellikle; Türkiye deki Arnavut düğünleri ”Rumeli düğünü” olmuş, Arnavut kızları da ”Rumeli kızları” olmuşken Arnavut kültüründen bahsetmek ne kadar doğru olur?