Adriyatik Kıyıları Yanıyor

Batı balkanlar yangınlarla boğuşuyor.

Adriyatik Kıyıları Yanıyor
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Adriyatik Kıyıları Yanıyor

Bosna Hersek, Hırvatistan ve Karadağ orman yangınları ile mücadele ediyor. Aşırı sıcakların ve Turizim sezonu olmasının etkisiyle pek çok yerde Orman yangınları çıktı. Rüzgarın etkisi ile yayılan yangınlara lokal ülkeler yetişemez duruma geldi. Balkan ve çevre ülkeleri yangınları söndürmek için seferber oldu.

Bosna Hersek

Ljubinski – Republika Sprska bölgesinde çıkan yangına irfayie ekipleri, ordu ve yerel halk müdahale ediyor. Kısmen kontrol altına alınan yangının tamamen söndürülmesine rüzgar engel oluyor. Alanın dik olması ve sadece bir yangın söndürme helikopterinin olması yüzünden yangın tam olarak söndürülemiyor. Yangnın alevlenme ihtimaline karşı yerel yetkililer ulusal ve uluslararası yardım çağrısı yapıyor.

Mostar – Fedeasiya BiH bölgesinde çeşitli yerlerde orman yangınları çıktı. Kosor ve Rastani köylerinde çıkan yangınlar kontrol altına alınıp söndürüldü. Yangında daha çok makilik ve çalılık alanların zarar gördüğü belirtildi.

Mostar – Federasiya BiH bölgesine Opine civarında 15 Temmuz günü çıkan orman yangını kısa sürede yayıldı. Mostar kentinden görülen yangın Fortice yerleşim yerine doğru yayıldı. Opine ve Fortice yerleşimleri boşaltıldı. İftaiye Ekipleri, Ordu ve yerel halkın yoğun müdahalesi ile yerleşim alanları zarar görmeden yangın kontrol altına alınıp söndürüldü.

Hırvatistan

Split kenti yakınlarında çıkan orman yangını günlerdir söndürülemiyor. 4500 hektar orman yangında yok oldu. Spilt kenti yangının yoğun dumanı altında ve alevler yaklaşıyor. Yoğun duman sebebiyle bazı yerleşim alanları boşaltıldı. Yangını söndürmek için çeşitli AB ülkelerinden gelen söndürme ekipleride saha çalışıyor. Geçtiğimiz ay Makarska yöresinde büyük yangın yaşayan Hırvatistan şimdide Split bölgesindeki yangınla boğuşuyor. Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre yangının kontrol altına alınmak üzere olduğu belirtliyor.

Spustili smo se jer su kanaderi poceli letit..

St Dron paylaştı: 18 Temmuz 2017 Salı

Split yangının da zarar gören alanın drone ile yapılmış çekimi

Karadağ

Tivat – Luştice bölgesinde 18 Temmuz’da çıkan orman yangınına 180 itfaiyecinin yanı sıra ordu ve gönüllü halk söndürmek için çalışıyor. Bölgedeki turist ve yerel halk evlerinden tahliye edildi. Yangının söndürülmesi için yoğun çaba sarfediliyor. Karadağ’ın tüm illerinden bölgeye sevkedilen söndürme ekipleri yangının Tivat kentine ulaşmaması için mücadele ediyor.

Video Tivat Karadağ yangını

www.arnavuthaber.com

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın