Nurettin ERSİN / Orgeneral

Arnavut kökenli genelkurmay başkanı.

Nurettin ERSİN / Orgeneral
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Kıbrıs Barış Harekatına Katılan Arnavut Genel Kurmay Başkanı.

Nurettin ERSİN / Orgeneral – P.1937-88

1 Temmuz 1983 – 6 Aralık 1983

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 18’inci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Nurettin ERSİN, 1918 yılında Çanakkale/Gelibolu’da doğmuştur. Arnavut kökenlidir. 1937 yılında Kara Harp Okulundan, 1938 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1946 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı yapmıştır. 1948 yılında Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Batarya Komutanlığı, Genelkurmay Talim Araştırma Kurulunda Proje Subaylığı, 7’nci Kolordu Harekât Eğitim ve İstihbarat Şube Müdürlüğü, İran’da Türk Askerî Müşavirliği, 5’inci Kolordu Kurmay Başkanlığı, 61’inci Tümen Komutan Yardımcılığı ve 3’üncü Ordu Lojistik Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Org. Nurettin Ersin

1963 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 3’üncü Ordu Kurmay Yarbaşkanlığı, 66’ncı Tümen Komutan Yardımcılığı ve Vekilliği, Genelkurmay Etüt ve İnceleme Heyeti Üyeliği, MİT Müsteşar Yardımcılığı yapmış, 1966 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile MİT Müsteşar Yardımcılığı, 4’üncü Piyade Tümen Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1970 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Batı Menzil Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı, 6’ncı Kolordu Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1974 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesinde Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, Jandarma Genel Komutanlığı, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, 1’inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapmış, 1 Temmuz 1983 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 6 Aralık 1983 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur.

Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılmıştır.

Orgeneral ERSİN; TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Şeref Madalyası, TSK Kıbrıs Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan Liyakat Madalyası ve Güney Kore Cumhuriyeti Liyakat Madalyası sahibidir.

Bayan Perihan ERSİN ile evlenmiş olan Orgeneral Nurettin ERSİN’in iki çocuğu vardır.

03 Ekim 2005 tarihinde vefat etmiş, Ankara’da Cebeci Askerî Şehitliği’nde toprağa verilmiştir.

ARNAVUTHABER

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın