Kosova Seçimlerine 5 gün kala

Sonuçlar merakla bekleniyor

Kosova Seçimlerine 5 gün kala
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Kosova Seçimlerine 5 gün kala

Siyasi analistler “Şahin Kanadı” ve “Güvercin Kanadı” olarak adlandırılan iki seçim öncesi koalisyonun 11 Haziran seçimlerinden sonra kolayca dağılabileceğini değerlendiriyorlar.

Seçim döneminde çoğunluk sağlamak için yapılan, fakat  siyasi programlar uyumlaştırılmadan kurulan bu koalisyonlar pek istikrarlı olamayacağı düşünülüyor. Bu tür koalisyonların pek fazla sürdürülemeyeceğini, koalisyon partilerin beraberce sürdürmedikleri seçim kampanyası ve kullandıkları;  spot ve sloganların bunu doğruladıgı belirtiliyor.

 

PDK-AAK-Nisma ve daha bazı küçük partiler arasında kurulan koalisyon başbakan adayı olarak AAK lideri Ramush Haradinaj’ın, Diğer taraftan LDK-AKR-Alternativa koalisyonu başbakan adayı Avdullah Hoti’nin olmasına mutabık kaldı. Bu seçimlerde tek başına yarışan Vetëvendosje Hareketi’nin başbakan adayı ise Albin Kurti.

Bu noktada seçim koalisyonlarının dağınık hali, geçmiş dönem iktidardaki icraatları, halkın beklentiside hesaba katılırsa seçimlerde bu koalisyonlar dışında tek başına katılan Vetevendosje Hareketi’nin büyük süpriz yapması ve parlamentoya güçlü girmesi bazı analist ve tiktang kuruluşlarınca ön görülüyor. Kosova’da siyasi arenanın yeniden şekilleneceği seçimler 11 Haziran’da yapılacak.

www.arnavuthaber.com / Kosova Servisi

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın