Cevljanska Yayla Şenlikleri Başladı.

Her yıl doyasıya eğlenip gelenekleri sürdürüyorlar.

Cevljanska Yayla Şenlikleri Başladı.
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Balkanlar’ın en büyük ulusal yayla şenlik ve boğa güreşlerinden olan, Cevljanska başladı.

Bu yılki şenliklere 50.000 ziyaretçi bekleniyor. Bosna Hersek’te Saraybosna yakınlarında İliyaş kenti sınırları içinde Čevljanska yaylasında düzenlenen yayla şenliklerinde; halk oyunları, boğa güreşi, omuzdan taş atma yarışı, at yarışları, kültürel kulüp performansları gibi etkinlikler düzenleniyor. Bunlar Cevljanska alanında, dün başlayan geleneksel 70. Cevljanska yayla şenliklerinden görebileceğiniz etkinliklerden bazılarıdır.

Ayrıca davetli sanatçılar, dansçılar ve etkinlikler arasında eğlenen ve  kuzu, dana çevirme eti yiyen katılımcılar keyifli vakit geçirme fırsatı buluyor. Bu yıl 50,000 kişinin üstünde katılımcı bekleniyor. Geleneksel olarak düzenlenen “Čevljanovići” veya Cevljanska boğa güreşi belki de daha eski bir etkinlik yazılı olarak 1947 yılından beri her yıl düzenleniyor. etkinlik mekanı Nišićkog ve Čevljanskog  arasındaki  Cevljanska yaylasıdır.

Organizatör Derneği Čevljanovići 1947  yetkilileri açmaçlarının gelenekleri sürdürmek, ileriki kuşaklara aktarmak, toplumun biraraya gelip eğlenmesini sağlamak  birlik duygularının artırmak  olduğunu belirttiler. Tüm balkanlardan gelecek ziyaretçilerin burada güzel bir eğlence bulacaklarını belirten yetkililer herkesi davet ettiler.
2016 Čevljanska Yayla şenlikleri (Teferiç) görüntüleri.

www.arnavuthaber.com / Balkanlar servisi

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın