Bosna Hersek’te İlirya Piramitleri

Neum şehri yakınlarında arkeolojik  keşif. Profesyonel anlamda malesef tarih öncesi çağlara ait ciddi araştırmalar yapılmayan Bosna Hersek coğrafyası gün geçtikçe bizlere yeni bilinmeyenleri öğretiyor. Mostar’lı Jeolog  Goran Glamuzina Neum şehrine yakın Gradec köyü civarında Megalit dönemden kalma Piramit keşfettiğini duyurdu. Neum şehri bölgesinde Megalit döneme ait bulunmuş en eski eserden 500 yıl daha eski yerleşim yeri,..

Bosna Hersek’te İlirya Piramitleri
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Neum şehri yakınlarında arkeolojik  keşif.

Profesyonel anlamda malesef tarih öncesi çağlara ait ciddi araştırmalar yapılmayan Bosna Hersek coğrafyası gün geçtikçe bizlere yeni bilinmeyenleri öğretiyor.

Mostar’lı Jeolog  Goran Glamuzina Neum şehrine yakın Gradec köyü civarında Megalit dönemden kalma Piramit keşfettiğini duyurdu. Neum şehri bölgesinde Megalit döneme ait bulunmuş en eski eserden 500 yıl daha eski yerleşim yeri, duvar örgüleri bulduklarını belirtti. Yaklaşık 3600 yıllık olduğu tahmin edilen  buluntular Balkan tarihini değiştirecek derecede eski. Buluntular arkeolojik araştırmalar ile gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Bosna Hersek coğrafyası tarih öncesi dönem için araştırılması gereken bakir bir bölge. Etrüsk, Pelasg, İlirya medeniyetinin yaşam alanı olan bölge detaylı kazı ve araştırmalar ile gün yüzüne çıkarılırsa, İnsanlık tarihi için önemli bilinmeyenleri bizlere öğretecek.

Neum civarında bulunan yığma taş duvar kalıntıları, dikme taş blokları ve toprak altındaki piramit megalit çağdan günümüze gelmiş bölgenin en eski eserleri buranın o dönem için yerleşim, ibadet ve kale tipi bir korunma alanı olduğunu gösteriyor.

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın