Arnavutluk’ta uyuşturucu ile etkin mücadele

Devlet birimleri koordineli uyuşturucu ve suç örgütleriyle mücadele ediyor.

Arnavutluk’ta uyuşturucu ile etkin mücadele
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Arnavutluk’ta uyuşturucu ile etkin mücadele

Başbakan Edi Rama başkanlığında Esrar Üretim ve Ticaretinin Önlenmesi Ulusal Planının Uygulanmasına ilişkin Görev Gücü Operasyon Kurulu toplandı. Kurul toplantısında ülkedeki uyuşturucu ile mücadele eylem planı ele alındı. Devlet birimlerinin koordinesi ve suç örgütleri ile mücadelede ulusal ve uluslararası işbirlikleri, stratejiler masaya yatırıldı. Toplantıda kurul üyelerine başbakan Edi Rama bir konuşma yaptı.

Başbakan Edi Rama konuşmasına; “Şu ana kadar sadece resmi olmakla kalmayıp olağanüstü bir çalışma bir zorunluluktu ve Kolay olmayan bu süreçte elde edilen etkileyici sonuçlar için Polise, Savcılığa ve Enformasyon Servisine ve İtalyan ortaklarımıza kadar herkese teşekkürler.  Daha önce de gördüğümüz gibi, kurumlar arası işbirliği, entegre bir yaklaşım ve yüksek operasyonel temele dayanan Ulusal Planın esrar ekim alanını daraltığı açıktır.

Bunun, hükümetin ve Devlet Polisinin sistematik ve tutarlı bir çalışmasının değil, ilk başladığım günden beri kolay ve kolay olmayan bir savaş başlattığımızdan anlamlı bir ifade olduğuna inanıyorum, aynı zamanda gerçeğin anlamlı bir ifadesidir. Devletin ve yasaların eksikliğinden dolayı ağırlaştırılmış miras, polisin Lazarat’ta elde ettiği muhteşem başarı, ülke haritasında zaten genişliyor.

Ya bütün güncel raporlarda, Gjirokastra’nın esrar ekimi açısından sıfır rakamlı bir ilçe olması, Elbasan ve Korca’nın da sıfır seviyesine ulaşması gibi, ülke çapında ciddi bir düşüş ve rakamlar olması da çok anlamlıdır.

Burada yapılan haberlerden açıkça anlaşılan, tarım çabalarının ülkenin en uzak ve en derin bölgelerine kadar genişletildiğini bir kez daha altı çizilmelidir ve Polis, bu yıl çok zorlu bölgeler yüzünden meydana gelen tehlikelere rağmen ısrarcı olmuştur Neyse ki, insan kaynakları bakımından az hasar gördü.

Ülkemizde 27 yıllık uzun süren esrar varlığının, ceza infaz ağlarının ortadan kaldırılmasına ve bu fenomenin haritadan silinmesine rağmen kendi izlerini bırakacağının bilincindeyiz. Onurlu bir yaşam için doğal olarak bir alternatife ihtiyaç duyan tüm insanlara karşı en büyük özen ve sorumluluk göstereceğiz.

Bu süreçte çok anlamlı bir unsur da, Arnavutluk haritasından esrar temizlemeye paralel olarak, onunla ilişkili suç faaliyeti içinde çalışanları devlet saflarından temizlemek için Devlet Polisinin yansıtıcı ve kendini düzeltici kabiliyetidir.  Bu iç bünyeyi temizlemeyi ödün vermeden yerine getirme kararlılığının, suç ile mücadeledeki başarının temel nedenlerinden biri olduğuna inanıyorum.

Önümüzdeki aylar potansiyel olarak riskli aylardır, bu yüzden sürekli gözetim altında olmalı ve her anı diğer kurumların yoğun entegre bir yaklaşımla sürdürmeliyiz. Hizmetin rolünün yanı sıra Savcılığın Devlet Polisi’nin taleplerine hızlı bir şekilde cevap vermesindeki rolü bu süreç boyunca önemli ve önemini korumaya devam etmesinin altını çizmek gerekir.

Ayrıca, bu bölgede sorumluluklarını yerine getirmede başarısız olan ve suçu bildirmeyen, yasal sorumluluklarını yerine getirmeyen kamu görevlilerini tespit eden Eyalet Polisini de takdir etmem gerekiyor. Arnavutluk Cumhuriyeti Ceza Yasasında eski bir madde var, ancak şimdiden kararlılıkla suç örgütlerinde yönetici olanlar, bu faaliyette bulunanlar ve yaptıklarını cezasız geçireceklerini düşünen herkes için bu madde açık bir mesaj olarak uygulanmaktadır.

Aynı zamanda, kamuoyunun önemsiz bir endişesini, bu olgu hakkında bu suç gruplarının liderleri hakkında kesin bir önceliğe sahip olmakla ilgili olan en ufak bir endişeyi gidermek için çok güçlü bir şekilde angaje olmamız gerekiyor ve Mal varlıklarının tespit edilip ele geçirilmeli. Devlet Polisi, bu konudaki sorumluluğu son 46 ayı boyunca  bazı ilerlemeler kaydetti ancak “elebaşlarının” ele geçirilmesi ve bu kişiler ile bağlantıların çözülmesi  bağlamında yapılacak çok şeyin hala mevcut olduğunun bilincindeyiz. Bitki formunda haritadan silinmesi göz önüne alındığında, bundan sonra, bu olgunun bu fenomenin temel içeriği olmayacak. Devlet Polisinin başarısı, cezai ağlar üzerindeki etkileri ve Mal varlıklarının ele geçirilmesi. Toprakları bitkilerden temizleme sürecindeki ilk temel hedef Önce bitkiler sonra da suçlular şeklinde değil, önce suçlular, daha sonra bitkiler olmalıdır.

Ulusal Planın, Topluluk İşlerinden Eğitim, Sağlık, Ziraat ve Çevreye kadar olan diğer kurumlarla meşgul olmak için yakında paralel olarak başlatılması gereken bir Ulusal Plan’ın ikinci safhası var. Bu, yalnızca bu suç faaliyetinden etkilenen mağdurlara dürüst çalışma alternatifleri sunmak ve eğitim vermek için değil, aynı zamanda bu kilit yılda polisin başarılı bir şekilde önlenmesinin akıl önünde başlatılması için bir bilinçlendirme sürecinin devamı için bir evredir.

Bu çabanın başarısı için bir ön koşul olarak halkın büyük katılımı çok önemlidir, ancak bu iletişim ağını  kamuoyuyla daha da genişlememiz gerektiğine inanıyorum. Devlet Polisinin halkla temaslarını daha da genişletmeliyiz, böylece yalnızca mevsimlik faliyetler değil,  daha geniş anlamda sürekli her konuda toplum ile temas içinde bulunacağız.

Burada haklı olarak, yerel yönetimlerin de önemli bir role sahip olduklarının altı çizilmeli. Görev Gücü Müdürü, bölge genelindeki Devlet Polis liderleri, belediye başkanları ve idari birim başkanları arasındaki rapor sıklığındaki bir artışı teşvik etmeye ve izlemeye çağırıyorum. Bu bağlantının yalnızca esrar için değil, her seviyede suçun önlemesi çabalarını koordine etmek için daha kapsamlı bir bağ olarak  güçlenmesine devam edilmesi çok önemlidir.

Yapılan iş için çok samimi ve teşekkürler. Uluslararası alanda Arnavutluk’tan verilecek bir diğer güçlü mesaj;  yapılanlar uzun zamandır beklenen ve hoş karşılanan bir başarıdır. Bu başarı kuşkusuz, aynı zamanda suç grupları ve tüm suç unsurları düşmanlarından, gözünde, hatta halkın gözünde, başka bir seviyeye gelen Eyalet Polisinindir. Bundan böyle herkes Devlet Polisi ile kimsenin oynayamayacağı mesajı almıştır.

Savcıya, Hizmet temsilcisine, Savunma Bakanlığının temsilcisine ve tüm arkadaşlarımıza ve ortaklara yaptıkları için çok teşekkürler. Bir an önce başka bir analiz yapıp, bu ülke çapındaki operasyonun ilerlemesini rapor etmeye hazır olduğunuzda, halkla paylaşmak için önemli olan daha fazla bilgi için yine burada olacağız.

Başbakan Yardımcısına da teşekkür ederim. Ben burada olmayan tüm eyalet polisi liderlerine ve bütün Devlet polislerine en içten selamlarımı iletiyorum. Hırslı, vazgeçilmez, sürdürülebilir, sağlıklı ekonomik ve toplumsal kalkınma yolunda ülkenin ilerleme sağlamanın planı ve Avrupa ailesine daha da yakınlaşma yolunda yaptıkları her övgüyü hakediyor.” diye belirtti.

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın