Arnavut Zeynel

Ülkemizin kurtuluşuna imza atan binlerce bilinmeyen kahramandan biri…

Arnavut Zeynel
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

“Arnavut Zeynel” kitabını edinmenizi tavsiye ederiz. Kitapçılar ve internetten kitaba ulaşabilirsiniz. Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan İşgaline ışık tutan eser, bilinmeyen kahramanları gün yüzüne çıkarıyor.

Balkanlardan göç eden bir yiğit efe…

Arnavut Zeynel…

Ülkemizin kurtuluşuna imza atan binlerce bilinmeyen kahramandan biri…

Manisa Turgutlu’nun tamamen yanmasına engel olan ve gün yüzüne çıkan hikâyesiyle bir kurtuluş kahramanı…

O ve onun gibi binlerce Müslüman Türk; canlarına, namuslarına ve sahip oldukları her şeye el uzatan Yunan ve Bulgar zulmünden kurtulmak için göç etmişti. Yaralarını sarmaya, yeniden düzen kurmaya çalışırken kader yine karşılaştırdı onları. Ama bu sefer her şey farklıydı. Terk etmeleri istenen topraklar ana vatanlarıydı.

Savunmasız kadınlar, yaşlılar ve çoluk çocuğun acımasızca katledildiği, evlerin yağmalandığı, köylerin işgal edildiği o ıstıraplı günlerde çeteler ve dağdaki eşkıyalar bile söz konusu vatan olduğunda birleştiler. Artık bıçak kemiğe dayanmıştı. İzmir işgal edilmişti. Sırada Aydın, Manisa, Denizli vardı ve oradan Anadolu’ya açılan koridorla tüm yurdu işgal edeceklerdi.

Elinde gaz tulumbalarıyla 6300’den fazla bina ve evin olduğu Kasaba’yı (Turgutlu) yakan Yunanlarla ölümüne mücadele eden, bir mahalleyi ve 200 evi kurtaran Arnavut Zeynel’in adı bu kitapla ölümsüzleşiyor…

Okumanızı tavsiye ederiz…

Arnavut Haber

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın