ABD Kosova Cumhuriyeti’ne 49 milyon usd yardımda bulunuyor.

ABD Kosova’ya 49 milyon usd hibe fon tahsis etti.

ABD Kosova Cumhuriyeti’ne 49 milyon usd yardımda bulunuyor.
Yazar : Tarih : Okunma : 1 Yorum

ABD Kosova Cumhuriyeti’ne 49 milyon usd yardımda bulunuyor.

Kosova Hükümeti, bugün ABD Federal Ajansı’nın Kosova’daki “Eşik” programı için 49 milyon dolar tahsis etme kararı aldığı Devlet Bakanı Sayın Tillerson’un liderliğindeki Milenyum Mücadelesi Kurumu Yönetim Kurulu tarafından bilgilendirildi. Bu fonlar önümüzdeki yıllarda enerji, çevre ve hukuk devleti projeleri için yatırım yapılacak alanlarda kullanılacak.
Kosova Cumhuriyeti Başbakanı İsa Mustafa yaptığı açıklamada; “Bu, Kosova halkı için müjdeli bir haber.  Kosova Hükümeti, yoğun bir çalışma ve Amerikanlı uzmanlarla işbirliği içinde, Alabileceği en yüksek yardım miktarına ulaştı. Federal Ajans MM tarafından “Eşik” programlarına gönderilen destek,  Amerikan Hükümeti ve Amerikan halkının Kosova’nın ekonomik kalkınmasına verdiği sürekli desteğin göstergesi, Kosova Halkı bunun için minnettardır.


Başbakan Mustafa, “Yaklaşık 50 milyon dolar tutarındaki ABD yatırımının, ekonominin gelişmesi için önemli alanlara ve yenilenebilir enerji, iyi yönetim gibi açık alanlarda yeni işlerin yaratılmasına yönlendirileceğini belirtti. Bu vesile ile, Petrit Selimi liderliğindeki Başbakanlık Bürosu’ndaki MCK ekibine, MCC tarafından Kosova için optimum plandaki hibe paketi ile sonuçlanan sert ve hızlı bir çalışma için minnettarlığımdan dolayı teşekkür etmek isterim “dedi.
Bu vesileyle Başbakanlık MCK Ulusal Koordinatörü Petrit Selimi, “Yönetim Kurulu kararı Kosova için iyi bir haber, Kosovalı işletmeler ve binlerce kişi bunun gerçek etkisini yaşayacak. Amerikan yatırımları, Kosova kurumları, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve iş dünyasıyla işbirliği yapılacak.”dedi.
Geçen yılın Aralık ayında, Milenyum Challenge Corporation Kosova’yı “Eşik” programına uygun olarak nitelendirdi. Kosova Hükümeti, Amerikan tarafın hazırladığı metodolojiye uygun projeler hazırlamak üzere Başbakanlık Bürosu bünyesinde özel bir birimi kurdu ve şu anda önemli alanlardaki reformları iyileştirmek ve yatırım yapmak için Kosova’ya 49 milyon dolar geri ödenmeyen fon tahsis edildi.

www.arnavuthaber.com / Kosova Servisi

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

Yorumlar 1