Thaçi; Kosova Kosova’dır, Sırbistan da Sırbistan

Thaçi Hıvaristan’a resmi ziyarette bulunuyor.

Thaçi; Kosova Kosova’dır, Sırbistan da Sırbistan
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Thaçi; Kosova Kosova’dır, Sırbistan da Sırbistan

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, “Kosova Kosova’dır, Sırbistan da Sırbistan. Biz iki ayrı, bağımsız ülkeyiz. Sırbistan Cumhurbaşkanı da Kosova’nın 114 ülke tarafından tanınan, bağımsız bir ülke olduğunu iyi biliyor” dedi

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in dün yaptığı “Kosova da dahil tüm Sırp topraklarını koruyacağız” açıklamasına, “Kosova Kosova’dır, Sırbistan da Sırbistan. Biz iki ayrı, bağımsız ülkeyiz. Sırbistan Cumhurbaşkanı da Kosova’nın 114 ülke tarafından tanınan, bağımsız bir ülke olduğunu iyi biliyor.” diye cevap verdi.

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e  resmi ziyarette bulundu. Temasları kapsamında, Hırvat mevkidaşı Kolinda Grabar Kitarovic ile bir araya geldi.

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin AB ve NATO üyeliği hedefi doğrultusunda çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceğini belirterek, “Vize serbestliği ve NATO standartlarında Kosova Silahlı Kuvvetlerinin oluşturulması konularına ağırlık veriyoruz.” dedi.

Kosova’nın başta Arnavutlar olmak üzere içinde yaşayan tüm azınlıkların haklarını kapsayacak bir istikrara ulaşması gerektiğini ifade eden Thaçi, tüm dost ülkelerle yargı, ekonomi ve terörle mücadele alanlarında iş birliği yapacaklarını söyledi.

Thaçi, Sırbistan’ın yeni cumhurbaşkanı Vucic’in dünkü yemin töreninde yaptığı “Kosova da dahil tüm Sırp topraklarını koruyacağı” açıklamasını da değerlendirerek, “Belgrad’dan ilk kez bu tarzda bir açıklama gelmiyor. Kosova Kosova’dır, Sırbistan da Sırbistan. Biz iki ayrı, bağımsız ülkeyiz. Sırbistan Cumhurbaşkanı da Kosova’nın 114 ülke tarafından tanınan, bağımsız bir ülke olduğunu iyi biliyor. Açıklamanın (Sırbistan’ın) iç politika bağlamında yapıldığını düşünüyorum.” dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitarovic de AB ve NATO üyeliği yolunda Kosova’yı desteklediklerini belirterek, Kosova’da 11 Haziran’da yapılacak erken genel seçimin ardından iki ülke arasında vize serbestliğinin uygulanmaya başlaması temennisinde bulundu.

Kosova’da yaşayan Hırvat azınlıkların Mecliste temsil edilmesi noktasında da çalışmalar yapılması kararı aldıklarını vurgulayan Kitarovic, iki ülke arasındaki ilişkilerin son derece iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Dünya Bülteni

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın