Batı Balkan Liderleri Arnavutluk’ta Toplandı

Rama; Batı Balkan ülkeleri küçük piyasa ve ekonomilere sahip. Bu ülkeler birlik olursa, daha önemli ve daha büyük ekonomiye sahip oluruz.

Batı Balkan Liderleri Arnavutluk’ta Toplandı
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Batı Balkan Liderleri Arnavutluk’ta Toplandı

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın konuğu olarak batı balkan liderleri ve AB temsilcisi gayri resmi zirvesinde Arnavutluk sahil kenti Durres’te bir araya geldi.

Trieste, İtalya’da zirvesinde kararlaştırılan Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova ve BiH Cumhurbaşkanları ve Başbakanlarının katıldığı hem AB Genişleme Komiseri Johannes Hahn ve Dünya Bankası yardımcısı Başkanı Kirill Miller ve Dünya Bankası bölgesel temsilci olarak bulunduğu toplantılar devam etmektedir Durres Zirvesinde, bölgesel işbirliği ve Bölgesel Ekonomik Alanı için ortak eylem planı üzerinde duruldu.

Toplantıya Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Karadağ Başbakanı Dusko Markovic’in yanı sıra AB Komisyonunun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile AvrupaBankasının Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller katılıyor.

Arnavutluk’un Durres kentinde düzenlenen Batı Balkan ülkelerinin liderlerinin gayri resmi toplantısının ilk oturumunun ardından, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile Hahn ortak basın toplantısı düzenledi.

AB komiseri Hahn, geçen 10 yıl içerisinde Batı Balkan ülkelerinin Avrupa’ya ticaret ihracatının arttığına ve bu rakamın yaklaşık 46 milyar avro olduğuna işaret ederek Balkan ülkeleri arasındaki ticari potansiyelin yeteri kadar kullanılmadığını ifade etti.

Arnavutluk Başbakanı Rama da bölge ülkelerinin gümrükleri arasındaki işbirliği eksikliğinden dolayı yüzde 9’luk bir kayıp yaşandığını ifade ederek “Batı Balkan ülkeleri küçük piyasa ve ekonomilere sahip. Bu ülkeler birlik olursa, daha önemli ve daha büyük ekonomiye sahip oluruz.” dedi.
Makedonya Başbakanı Zaev Durres Zirve hakkında, Avrupa-Atlantik entegrasyonunda bölgesel işbirliği ve ilerleme için olumlu iklim vardı diye belirtti.
Makedonya Başbakanı Zaev, Sırbistan Başbakanı Brnabiç ile bir araya geldi geçtiğimiz günlerde iki ülke arasında yaşanan krizi görüştüler. Zaev yaptığı açıklamada biz Avrupa ile entegrasyon için çalışıyoruz, bu sebeple herkesle iyi ilişkiler kurmak önceliğimiz. Sırbistan Cumhurbaşkanı ve başbakanı ile yaptığım görüşmeden ülkeler arasında sorun yaşanmayacağı izlenimi edindim diye belirtti.

Bosna hersek Başbakanı Denis Zvizdiç, “Çok verimli bir toplantı gerçekleşti. Bölgesel işbirliğini ve AB ile entegrasyonunu liderler olarak teşvik etmeye kararlıyız.” dedi.

www.arnavuthaber.com / Balkanlar Servisi

 

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın