Atina’nın en eski camisi sergi salonu oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinden kalan Fethiye Camisi’nin restorasyonu tamamlandı

Atina’nın en eski camisi sergi salonu oldu.
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Atina’nın en eski camisi sergi salonu oldu.

Atina’nın en eski camisinin restorasyonu tamamlandı.

Yunanistan başkenti Atina’da Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinden kalan Fethiye Camisi’nin restorasyonu tamamlandı, caminin kapıları sergi salonu olarak halka açıldı.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden 15 yıl sonra Atina’yı ziyaret ertmesinin anısına 1468 yılında inşa edilen Fethiye Cami, Atina’nın merkezindeki Plaka ve Monastraki semtlerinin antik sit alanı içinde bulunuyor.

Akropol’ün Parthenon tapınağının yamaçlarında bulunan antik Agora’nın içideki sütun ve anıtların ortasına inşa edilen caminin, 2007 yılında restore edileceği açıklanmış, ancak ekonomik kriz nedeniyle restorasyon çalışmaları ertlenmişti.

Önceki gün kapıları halka açılan Fethiye Cami bu Kasım ayı itibariyle önemli sergileri misafir edecek. Şu aşamada caminin içinde restorasyon işlemleriyle ilgili tarihçe, teknik bilgiler, şema ve fotoğraflar sergileniyor.

Fethiye Cami, kubbesinin dört ayrı çeyrekten oluşması nedeniyle “quatrefoil” ya da “clover-leaf-cross-in-square” adı verilen mimarlık sanatının bir örneği olarak gösteriliyor.

Fethiye Cami, Atina’nın 1828’de bağımsızlığına kavuşmasından sonra dönemin Atina müftülüğüne geçti. Daha sonraları tasavvuf müziği dershanesi olarak kullanıldı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yıllarında hapishane, kışla ve arkeolojik buluntular deposu olarak kullanıldı; ancak 1980’den itibaren koruma altına alınarak restorasyonuna karar verildi.

Atina’ya yeni bir cami inşaatı için uzun süre Yunanistan makanları izin vermemişti. Nihayetinde başlatılan çalışmalar ise aynı hızla devam ediyor. Atina’nın Botanikos semtinde inşasına başlanan caminin yıl sonuna kadar tamamlanarak ibadete açılması bekleniyor.

Kaynak; BBC Türkçe

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın