Elçilerden, Kosova Liderlerine Çağrı

Kosova’daki politik çıkmaza olan kaygılarını dile getirdiler

Elçilerden, Kosova Liderlerine Çağrı
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Elçilerden, Kosova Liderlerine Çağrı

Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler’in Büyükelçilikleri, Pazar günü yayınladıkları ortak bir basın açıklaması ile Kosova’daki politik çıkmaza duydukları kaygıları dile getirdi.

Yapılan basın açıklamasına göre, Kosova liderlerinin kurumları oluşturma sorumluluğu var, aynı zamanda gelecekte benzer kilitlenmeyi önlemek için gerekli yasal reformları yapmalıdırlar. Elçilere göre, hem IMF hem de enerji konusu dahil olmak üzere hem acil hem de uzun vadede birçok zorlukla karşı karşıya olan Kosova, aynı zamanda ekonomik durum, ekonomik kalkınma, hukuk devletinin güçlenmesi konularında çalışmalar yapması gerekiyor. Ayrıca Kosova’nın Avrupa perspektifi ve Kosova’a Sırbistan ilişkileri gibi zorlu bir süreç var. Basın bülteninde, “Kosova vatandaşları bu zorlukların üstesinden gelebilecek bir Meclis ve Hükümet’e ihtiyacı var.” deniliyor.

 “Bu kurumları oluşturmak, aynı zamanda gelecekte de benzer kilitlenmeyi önlemek için gerekli reformları yapmak Kosova liderlerinin sorumluluğudur. Umarız Kosova liderleri hem siyasette hem de sivil toplumda somut önerileri dikkate alarak, bu konunun çözümünde öncülük edecektir. Kosova Meclisine seçilen milletvekillerinin Meclis oturumlarına katılması ve çalışmalarına başlamasına izin verilmesi gerekir.”dedi.

Mecliste temsil edilen Kosova siyasi partileri Meclis Başkanı seçme konusunda uzlaşmaya varamadı. 11 Haziran seçimlerinde kazanan  PDK-AAK-Nisma (PAN) koalisyonu parlamentodaki 120 sandalyenin 39’una sahip. En az 61 oyla Meclis Başkanı seçiliyor, diğer siyasi gruplardan destek almaları ya da bireysel milletvekillerinden destek almaları gerekiyor. Diğer partiler, ülkeyi siyasi çıkmaza doğru yönlendiren PAN’ı desteklemeyi reddetti. Geçici Başkan, Meclis Başkanlığı seçimi için vekillerini Pazartesi günü yeni bir yapıcı toplantı çağrısında bulundu. Ancak PAN oturumu boykot ilan etti. Kurucu oturumu toparlamak için daha önce yapılmış girişimler, yeterli çoğunluğun olmaması nedeniyle başarısız oldu.

www.arnavuthaber.com / Kosova servisi

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın