Arnavutluk’ta depremden etkilenen aileler için Türkiye’nin yaptığı konutlar teslim edildi

Türkiye deprem sonrası Arnavutluk’a en büyük desteği veren ülke oldu..

Arnavutluk’ta depremden etkilenen aileler için Türkiye’nin yaptığı konutlar teslim edildi
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Arnavutluk’ta depremden etkilenen aileler için Türkiye’nin yaptığı konutlar teslim edildi

Türkiye Deprem sonrası arama kurtarma, yardım ve yeniden inşaa süreçlerinde Arnavutluk’un en büyük dostu olduğunu gösterdi.

Türkiye tarafından finanse edilen proje, 522 dairenin inşasını içeriyor, aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rehberliğinde TOKİ tarafından ticari üniteler, yeşilalanlar ve yüzlerce oto park yeri inşa edildi.

Kurbin Belediyesi’ne bağlı Laç kentinde düzenlenen törene Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Arnavutluk Hükümeti’nin diğer temsilcileri, Kurbin Belediyesi liderleri ve konut hak sahibi vatandaşlar katıldı.

Rama, burada yaptığı konuşmada, projenin, depremden etkilenen tüm Arnavut aileler için yeniden yapılanmanın en anlamlı örneği olduğunu söyledi.

Arnavut hükümetinin finansmanıyla diğer bölgelerde de deprem konutlarının yapıldığını anlatan Rama, Laç’taki konut projesinin, Türk hükümetinin finansmanı ve dostu olarak nitelendirdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğrudan ilgisiyle tamamlandığını vurguladı.

Arnavutluk Başbakan Yardımcısı ve Yeniden İnşa ve Reform Programı Devlet Bakanı Arben Ahmetaj ise konutların ücretsiz olduğunu söyleyerek, “Tüm Arnavutluk bu mucizeyi bekliyordu. Türk hükümetine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve büyükelçiye büyük bir teşekkür borçluyum.” dedi

Başbakan Rama, Büyükelçi Yörük ve hazır bulunan diğer yetkililer, yeni konutlarını teslim alan bazı aileleri ziyaret etti.

522 dairenin yanı sıra ticari üniteler, yeşil alan ve yüzlerce otoparktan oluşan Türk sermayeli proje, Türkiye Devlet Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla geliştirildi. Kurbin Belediyesi’nde Albayrak firması tarafından hayata geçirildi. Önümüzdeki günlerde diğer ailelerin Lac’taki konutlarını teslim almasıyla tüm süreç tamamlanacak.

Arnavutluk’taki 6,3 büyüklüğündeki depremde 51 kişi hayatını kaybetmiş, 900’den fazla kişi yaralanmıştı. Yaklaşık 17 bin kişinin evlerini terk etmesine neden olan depremden 202 bin 291 kişi etkilenmişti.

ARNAVUTHABER #ALBANIA #TÜRKİYE

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın