Çamerya Soykırımı İzmir’de Anıldı

Soykırımcı Yunanistan Protesto edilip kınandı.

Çamerya Soykırımı İzmir’de Anıldı
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Çamerya Soykırımı İzmir’de Anıldı
Yunanistan kınandı ve Yunanistan konsolosluğuna siyah çelenk bırakıldı.

Yunanistan’ın ikinci dünya savaşı sonunda Çamerya Arnavutlarına uyguladığı soykırım İzmir’de anıldı.

İzmir Arnavut Platformu tarafından organize edilen Yunanistan’ı kınama ve Soykırım mağdurlarını anma proğramı İzmir Valiliği tarafından Gösteri ve Protesto yasağı getirilmesinden dolayı iptal edilme riski taşıdı. Ulusun Bayraktarı Nişanı sahibi Sokol Brahaj İzmir valiliği ile yaptığı görüşme sonucu, Arnavut Platformuna gösteri izni verildi.

İzmir Gündoğdu meydanında toplanan Arnavutlar açıktıkları pankartlar ve sloganlarla Yunanistan’ı protesto etti. Meydan’dan Yunanistan Konsolosluğuna yürüyen vatandaşlar Yunanistan’ı kınayan sloganlar attı.

Yunanistan konsolosluğu önünde Av. Fatih Sadikay İzmir Arnavut Platformu adına kınama metnini okudu. Konsolosluğun önüne siyah çelenk bırakıldı. Vatandaşlarda. Yunanistan’nı protesto eden sloganlar attı.

Av. Fatih Sadikay kınama bildirisini okurken

Protesto ve kınama eylemini bitiren Arnavutlar Yunanistan konsolosluğu önünden ayrılıp, Çamerya Soykırımı’nı anlatan panelin düzenleneceği Türkan Saylan Kültür Merkezine yürüdü. Panelde Arnavutluk Devlet Nişanı sahibi Doç.Dr. Halil Özcan ve Doç. Dr. Bilgin Çelik Yunanistan’ın Çamerya Arnavutlarına uyguladığı soykırımı katılımcılara anlattı.

Panelde Doç.Dr Halil Özcan ve Doç.Dr. Bilgin Çelik Çamerya Soykırımını anlattı.

Av Fatih Sadikay tarafından Yunanistan konsolosluğu önünde okunan kınama metni.

ÇAMERYA ARNAVUTLARI’NA KARŞI SOYKIRIM GÜNÜ

DEĞERLİ KATILIMCILAR; BİZLER, TÜRKİYEMİZİN FARKLI ŞEHİRLERİNDE YAŞAYAN; ÇAMERYA’DAN, ARNAVUTLUK’TAN, KOSOVA’DAN, PREȘEVA’DAN, KARADAĞ’DAN, MANASTIR’DAN, MAKEDONYA’DAN, BOSNA’DAN, YUNANİSTAN’DAN

SÜRÜLEN, SÜRGÜNE GÖNDERİLEN, GÖÇ ETTİRİLEN, ARNAVUT KÖKENLİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARI, BİZE KUCAK AÇAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCULARI, ASLİ UNSURLARI, ÜLKESİNE SADAKATLA BAĞLI YURTTAŞLARI.

ÇANAKKALE’DE ŞEHİT DÜŞEN, GAZİ OLAN, KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İSE TAŞERON ŞOVENİST YUNAN KUVVETLERİNİ BOZGUNA UĞRATAN, KAFKAS CEPHESİ’NDE ŞEHİT DÜŞEN, YÜCE TÜRK MİLLETİ’NİN ASIL FERTLERİYİZ.

ORTAK TARİHİMİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE;

YAŞADIĞI ÜLKEYE HIZMET ETMİŞ VE BAYRAKLAŞTIRDIĞIMIZ ORTAK DEĞERLERİMİZİ; HOCA TAHSİN’İ, ŞEMSETTİN SAMİ FRAŞERİ’Yİ, MEHMET AKİF’İ VE KURTULUŞ SAVAŞI’NIN SESSİZ KAHRAMANLARI KARTALLI KAZIMLARI DAHA ÇOK GÜNDEME GETİRECEĞİZ. BÖYLECE ARNAVUT DÜNYASINDA; BUGÜNE KADAR HAKKI YENEN, HAKSIZLIĞA UĞRATILAN ARNAVUTLAR İÇİN, DÜNYA SAHNESİNDE ONURLU, GURURLU, BARIŞÇIL, HAKKINI ARAYAN VE ALAN BİR DURUŞ SERGİLEYECEĞİZ.

BİZ TÜRKİYE ARNAVUTLARI OLARAK BU BİLİNÇLE, GEÇMİŞİMİZE VE KÜLTÜRÜMÜZE DAHA ÇOK SAHİP ÇIKACAĞIZ. TABİİ Kİ BİZ ÇAMERYA’YI GEÇEN YIL OLDUĞU GİBİ BU YIL DA ANACAĞIZ VE HATIRLATACAĞIZ. BİR ARNAVUT İÇİN BÖYLE ALÇAKÇA VE İNSANLIK DIŞI BİR OLAYI ANMAK, HATIRLAMAK, UNUTTURMAMAK BİR GÖREVDİR.

ÇAMERYA’DA SOYKIRIMA UĞRAYAN SOYDAŞLARIMIZIN VE ONLARIN ÇOCUKLARININ HAKKINI SONUNA KADAR ARAYACAĞIZ. UĞRADIKLARI SOYKIRIMI DÜNYA GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ.

1944 HAZİRANI’NDA ŞOVENİST YUNANLILAR TARAFINDAN, ÖLÜME MAHKUM EDİLEN 2 YAŞINDAN 80 YAŞINA KADAR HER YAŞ GRUBUNDAN 3 BİNİN ÜZERİNDE ARNAVUT UN KATLEDİLDİĞİ “SOYKIRIMI” DAHA YÜKSEK SESLE ANLATACAĞIZ.

1995 DE LAHEY’DE TEMSİL EDİLMEYEN MİLLETLER VE HALKLAR ÖRGÜTÜ GENEL KURULU’NDA; ÇAMERYA HALKINA, VATANLARINA DÖNME MÜSAADESİ VERİLMESİ, VATANDAŞLIK HAKLARININ İADESİ, MÜLKLERİNİ GERİ ALMA HAKKI VERİLMESİ, YUNANİSTAN’IN ÇAMERYA SORUNUNU KABUL ETMESİ, BU YÖNDE CİDDİ ADIMLAR ATILMASI YÖNÜNDE KARARLAR OLMASI BU EYLEMİMİZİN DOĞRULUĞUNU TEYİT ETMEKTEDİR.

BU YOLDA, GEÇEN YIL ÇAĞRIDA BULUNDUĞUMUZ GİBİ İTALYA ARBREŞLERİ, YUNANİSTAN ARVANİTLERİ SİZLER DE TÜRKİYE ARNAVUTLARI’NA YARDIMCI OLUNUZ. ADALETİN YERİNE GELMESİ İÇİN BARIŞÇIL ÇABALARIMIZA DESTEK OLUNUZ.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN BÜTÜN ARNAVUTLAR ÇAMERYA ARNAVUTLARI’NIN YANINDADIR. TÜM TÜRKİYE HALKI SOYKIRIMA UĞRAMIŞ ÇAMERYA HALKINA DESTEK VERMEKTEDİR.

GEÇEN YIL OLDUĞU GİBİ TÜRKİYE ARNAVUTLARI, TÜRKİYE’DE YAŞAYAN TÜM BALKAN VATANDAŞLARI ÇAMERYA SOYKIRIMI NI HER YIL GÜNDEME GETİRİP ANMA ETKİNLİKLERİYLE ANIP GELENEKSELLEŞTİRECEK VE ÇAMERYA SORUNU’ KONUSUNU DÜNYA GÜNDEMİNE TAŞIMAYA DEVAM EDECEKTİR.

AMACIMIZ, AYRICA; 1944 YILI’NDA YUNANİSTAN TARAFINDAN ASKERİ SİSTEMATİK SOYKIRIMA UĞRAMIŞ VE YURTLARI ÇAMERYA’ DAN SÜRGÜN EDİLEN ÇAMERYA ARNAVUTLARI’NIN; TEMEL İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ DOĞRULTUSUNDA SERBEST DOLAŞIM VE MÜLKİYET HAKKININ TESLİM EDİLMESİ İÇİN; HAK VE ADALET ARAMAKTIR.

SOYKIRIM İNSANLIK SUÇUDUR VE ZAMAN AŞIMI YOKTUR. BU BAKIMDAN, 78 YILDAN BERİ “ÇAMERYA SORUNU” NU GÖRMEZDEN GELEN, HAKİKATLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTEREK; TARİHİN KARANLIĞINDA BIRAKMAYA ÇALIŞAN YUNANİSTAN’IN, İZMİR KONSOLOSLUĞU’NA SİYAH ÇELENK KOYARAK; SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE KONUYA DUYARLI ARNAVUTLAR OLARAK TEPKİMİZİ DİLE GETİRİYORUZ.

TÜM BU SOYKIRIM VE SÜRGÜN SIRASINDA YAŞAMINI YİTİREN ARNAVUTLARI SAYGI İLE ANIYORUZ, RUHLARI ŞAD OLSUN.

HER KOŞULDA TAŞIDIĞIMIZ BU ONURLU SORUMLULUĞUN GEREĞİNİ YERİNE GETİRECEĞİMİZ SÖZÜNÜ SİZİNLE PAYLAŞIRKEN; ÇAMERYA ARNAVUTLARI’NIN MÜCADELESİ, MÜCADELEMİZDİR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

24.06.2022

İZMİR ARNAVUTLARI PLATFORMU

ARNAVUTHABER #ÇAMERIA #Genocid

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın