Büyükelçi Kara: FETÖ, Türkiye-Makedonya İlişkilerini Olumsuz Etkiliyor

FETÖ okullarının faaliyetleri sona erdirilmeli

Büyükelçi Kara: FETÖ, Türkiye-Makedonya İlişkilerini Olumsuz Etkiliyor
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Büyükelçi Kara: FETÖ, Türkiye-Makedonya İlişkilerini Olumsuz Etkiliyor

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) medya kuruluşları ve şirketlerinin Makedonya’da hala faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret ederek, bu kurumların Türkiye-Makedonya ilişkilerini olumsuz etkilediğini söyledi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Büyükelçi Kara, Makedonya’da FETÖ iltisaklı 9 okul bulunduğunu belirterek, bu okulların Üsküplü bir şairin adını taşımasının da kendilerini ayrıca üzdüğünü ifade etti.

FETÖ’nün en hain ve sinsi yönünü gençleri hedeflemesi ve onların beyinlerini yıkayarak, örgüt için çalışan birer militan haline getirmesinin oluşturduğunu belirten Kara, “Makedonya’da bu terör örgütünün medya kuruluşları ve şirketleri de maalesef hala faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kurumların Türkiye ile hiçbir şekilde ilgisi bulunmadığı ya da Türkiye’yi temsil etmediği gibi, aksine Türkiye’nin aleyhine olan çalışmalarını sürdürmekte, Türkiye-Makedonya ilişkilerini olumsuz etkilemekte, mükemmel düzeyde seyreden işbirliğini zehirlemek için fırsat kollamaktadırlar.” dedi.

Kara, yıllardır sinsice devletin içine sızarak devleti ele geçirmeye çalışan ve hain planlarının açığa çıkması üzerine 15 Temmuz’da giriştikleri darbe teşebbüsüyle 250 kişiyi şehit eden, binlercesini de yaralayan, anayasal düzeni ve demokrasiyi hedef alan bir terör örgütünün, herhangi düzeyde bir eğitim faaliyetini sürdürmesi asla kabul edilebilecek bir durum olmadığını vurguladı.

FETÖ okullarının faaliyetleri sona erdirilmeli

FETÖ iltisaklı okulların bulundukları ülkelerin başına gelecekte ciddi anlamda bela olabilecekleri ve önemli bir tehdit potansiyeli taşıdıklarını vurgulayan Kara, “Bu bakımdan, dost ve kardeş ülke Makedonya’daki okulların faaliyetleri de bir an önce sona erdirilmeli, kıymetli yavrularımızın bu hain terör örgütü tarafından kendi emellerine alet edilmek üzere zehirlenmelerinin önüne geçilmelidir.” dedi.

Çocukların, böylesine alçak bir terör örgütünün eline bırakılmasının, gelecek açısında da büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Kara, “Bu okullara giden ve beyni yıkanan çocukların ileride topluma birer militan, birer terörist ya da gizli emelleri olan bireyler olarak geri döneceği unutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kara, FETÖ okullarının başarılarının birer illüzyon olduğunu kaydederek, “FETÖ’nün diğer ülkelerdeki okullarının katılımıyla kendi aralarında düzenledikleri bilim yarışmalarını sanki farklı okulların katıldığı uluslararası yarışmalarmış gibi lanse ederek, bu yarışmalarda kazandıkları önceden kazananı belli ödüllerle reklam yapmakta ve insanları kandırmaktadırlar.” diye konuştu.

Makedonya’daki tüm velilere verilebilecek açık bir mesajının da olduğunu aktaran Kara, “Eğer çocuklarının topluma faydalı, dürüst birer birey olarak yetişmelerini istiyorlarsa çocuklarını asla bu okullara göndermesinler. Makedonya makamlarının da desteğiyle umarım bu okulları ve çocuklarımızı bu hain örgütün elinden kurtarırız.” dedi.

Dost ülkelerle vatandaş ve soydaşların yoğun yaşadığı ülkelerde, Türkiye’den kaliteli eğitim noktasında beklentiler olduğunu bildiklerini söyleyen Kara, bu taleplerin karşılanabilmesi Türkiye Maarif Vakfının kurulduğunu anımsattı.

Maarif Vakfı’nın kurulduğu ilk günden beri insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek hedefiyle son derece başarılı çalışmalar başlattığını aktaran Kara, dost ülkelerin ve soydaşların bulunduğu Balkanlar’ın da Maarif Vakfı için öncelikli bölgelerden biri olduğunu ifade etti.

Kara, “Bu etkinlikler çerçevesinde bir de kampanya başlattık. Düzenlediğimiz faaliyetlerde, katılımcılardan arkadaşlarıyla hem Makedonca hem Arnavutça olarak sosyal medya üzerinden FETÖ’nün gerçek yüzünü, anlatan videolar ve resimler paylaşmalarını istedik.” diye konuştu.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın