Makedonya’da Üst düzey Görevlere Türkler Atandı

SDSM&Arnavut koalisyonu iki aylık performansı analistlere göre olumlu.

Makedonya’da Üst düzey Görevlere Türkler Atandı
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Makedonya’da Üst düzey Görevlere Türkler Atandı

Geçtiğimiz aylarda kurulan SDSM ve Arnavut partileri koalisyonu ülkenin AB ve Nato ile entegrasyonu için yol kat etmeye çalışıyor. Bulgaristan ile tarihi sorunları çözecek anlaşmanın yanı sıra, Arnavutça’nın resmi dil olarak yaygınlaştırıması yasası bu konudaki önemli adımlar. Kabinede bakan dağılımından sonra müsteşar ve müdürlük atamalarıda yapılmaya başlandı. Arnavut Partileri kendi kontenjanlarına uygun olarak gerekli birimlere Arnavut idareciler atamaya devam ediyor.

SDSM koalisyonu içinde bulunan THP-Türk Hareket Partisi genel başkanı Adnan Kahil devlet bakanlığı görevine getirilmişti. Bunun yanında geçtiğimiz hafta içinde THP Genel Başkan Yardımcısı Menfi İlyas Kültür Bakanlığında ”Toplumların Kültürlerini Tanıtma ve Geliştirme İdaresine” vekaleten müdür olarak atandı. Maliye Bakanlığı bünyesindeki Devlet Döviz Müfettişlik kurumunun müdürlüğüne Maksud Ali atandı. Ufuk Derneği Genel Başkanı Dr. Elvin Hasan, Devlet Sınav Merkezi Müdür Yardımcılığına Atandı. Ayrıca Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev çalışma ekibine iki Türk dahil etti. Başbakan müşaviri olarak atanan isimler Cabir Doko ve Celil Ahmed oldu.

SDSM&Arnavut koalisyonu iki aylık performansı analistlere göre olumlu. Arnavutça dilin resmi alanda kullanımının yayınlaşması, Asgari ücretin artırılması, Devlet bütçesinde tasarufa gidilmesi, AB ve Nato entegrasyonu yolunda atılan adımlar olumlu bulundu. Devlet üst görevlere yapılan Arnavut ve Türk atamalar ile şimdilik çoğulcu bir yönetim anlayışının sergilendiğini analistler belirtiyor.

www.arnavuthaber.com / Makedonya Servisi

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın