REKLAM REKLAM

Makedonya, Yunanistan ile isim sorununu çözmek istiyor

745 defa okundu kategorisinde, 30 Ağu 2017 - 14:06 tarihinde yayınlandı
Makedonya, Yunanistan ile isim sorununu çözmek istiyor

Makedonya, Yunanistan ile isim sorununu çözmek istiyor

Zaev, yıl sonuna kadar isim sorunuyla ilgili olarak Nimetz’den yeni öneriler bekliyor.
Başbakan Zoran Zaev, Birleşmiş Milletler Özel Elçisi Matthew Nimetz’in Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim anlaşmazlığı konulu müzakerelerde yıl sonuna kadar yeni öneriler sunmasını beklediğini söyledi.

Başbakanların Durrës’deki Batı Balkanların resmi olmayan toplantısı Yunanistan ile olan anlaşmazlığın çözümünde yardım sundu. Zaev, bir gazetecinin sorusuna yanıt olarak; “Yıl sonuna kadar bu sorunu çözmek için Nimetz’den yeni fikirler bekliyorum. Bölgedeki olumlu havanın ve Makedonya’nın bölgedeki tüm ülkelere karşı  olumlu tutumundan, böylesine hassas bir konuyu çözmek için de yararlanabileceğinden eminim.” dedi.

Zaev, Dillerin Kullanımı Yasası hakkındaki sorulara, yasanın anlamı hükümet programının bir parçası olduğu gerçeğine yansıyor dedi.

Zaev; “Hükümet kanun tasarısını kabul etti. Yasayı Eylül ayında Parlamentoda görüşeceğiz. Bekliyoruz ve bir kez daha muhalefeti buna katılmaya davet ediyoruz. Oylamadan sonra Venedik Komisyonu ve kurumlarımız hakkında yorum yapma fırsatı bulacaklar. Yeni yasa vatandaşlarımızı ilgilendiriyor ve olan yasaları iyileştirmek istiyoruz, çünkü ülkedeki tüm vatandaşların bir arada olduğu bir toplum inşa etmemiz gerekiyor.” dedi.

www.arnavuthaber.com / Makedonya Servisi

Haber Editörü : Tüm Yazıları
www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır
Yorum Yaz