Kosova Cumhurbaşkanı Türkiye’yi Ziyaret Etti

Dört günlük ziyarette önemli resmi görüşmeler ve temaslar gerçekleşti.

Kosova Cumhurbaşkanı Türkiye’yi Ziyaret Etti
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani Sadriu Türkiye’ye Yaptığı Dört Günlük Resmi Ziyareti Tamamladı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani Sadriu ziyaretin ilk ayağı İstanbul oldu. Cumartesi günü Baykar – SİHA tesislerini gezen Cum.Bşk. Osmani ardından İstanbul Ticaret Odası ve Kosova Türkiye DEİK toplantılarına katıldı. Ardından geç saatlerde Esenler’de düzenlenen Kosova Bağımsızlık günü kutlamalarına katıldı.

Cum.Bşk Osmani Baykar Tesislerinde
Türkiye Kosova Deik Toplantısı

Pazar günkü proğramında Taksim Shereton Otelde Cum.Bşk. Osmani Türkiye Arnavut toplumunun kanaat önderleriyle bir resepsiyonda buluştu.

Türkiye Arnavutları ile resepsiyonda
Türkiye Arnavutları ile resepsiyonda
Arnavut TV resepsiyon canlı yayını

Pazartesi günü Ankara ziyaretine başlayan Cum.Bşk. Osmani Anıtkabir ziyaretinin ardından Ankara Şemsettin Sami Arnavut Kültür merkezini ziyaret etti.

Cum.Bşk. Osmani Ankara Şemsettin Sami Arnavut Kültür merkezi ziyareti.

Ankara Üniversitesinde fahri doktora verilen Cum.Bşk. Osmani akşam TRT World kanalına röpörtaj verdi.

Salı günkü proğramında Cum.Bşk. Osmani önce TBMM başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret etti.

Ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Cumhurbaşkanlık Külliyesine geçen Cum. Bşk. Vjosa Osmani Sadriu burada resmi törenle karşılandı. İki cumhurbaşkanı ardından başbaşa görüşme gerçekleştirdi.

Daha sonra heyetler arası görüşme gerçekleştiren cumhurbaşkanları en son birlikte basın açıklamasına katıldılar.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, müttefiklerinin asla kendilerini yalnız bırakmadığını dile getirerek, “Özellikle en önemli müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman bize sırtını dönmemiştir. Kosova’nın devleti adına, Kosovalı vatandaşlar adına sürekli vermiş olduğunuz destekten dolayı çok teşekkür etmek istiyorum. Şuna tamamen inanıyorum ki, aramızdaki iş birliğini daha fazla derinleştireceğiz.” dedi.

Kosova’yı ilk tanıyan devletlerden birinin Türkiye olduğunu hatırlatan Osmani, Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu, iletişim kapılarını açtığını ve dünyanın farklı ülkelerinin Kosova’yı tanıması için çok çalıştığını belirterek, “Biz hala bu konuda Türkiye ile çalışmaktayız. Ukrayna’da olayları gördüğümüzde doğal olarak düşünüyoruz ki Kosova’nın NATO’ya girme zamanı gelmiştir. NATO’da Türkiye’nin rolü çok önemlidir, dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum, bu konuda da vermiş olduğu destek için.” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Kosova’yı tanıyan ilk ülkelerden biri olarak, ilk günden itibaren her alanda Kosovalı kardeşlerimize destek verdik. Kosova’nın kalkınmasına, uluslararası alanda hak ettiği yeri almasına büyük önem veriyoruz. Ülkemizin de katkılarıyla Kosova halkının refahının artmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. 2004 yılından bu yana Kosova’da faaliyet gösteren TİKA, 700’e yakın projeyi başarıyla gerçekleştirdi. Türk firmaları da bugüne kadar Kosova’ya 400 milyon avroya varan yatırım yaptı. Firmalarımız, enerji sektörü başta olmak üzere birçok alanda Kosova’daki yatırımlarını artırmaya hazırdır.”

Erdoğan – Osmani Basın toplantısı

Erdoğan, 2019 yılında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasıyla ticaret hacminde olumlu bir seyir yakalandığını belirterek, “Kosova’nın da Türkiye’ye ihracatı artmaya başlamıştır. Ticaret hacmimiz, salgına rağmen geçtiğimiz sene yüzde 52’nin üzerinde artarak 600 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Dünyamızın salgının etkisinden kurtulmasıyla birlikte bu rakamın daha da yükseleceğine inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani Sadriu, Dışişleri bakanı Muharrem Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Hulusi Akara Kosova Özgürlük Madalyası verildi.

Cum.Bşk. Osmani, Savunma bakanı Hulusi Akar’a Kosova Barış gücünde sunduğu katkılardan dolayı Kosova Özgürlük madalyası verdi. Daha sonra Cum.Bşk. Osmani onuruna Cum.Bşk. Erdoğan tarafından verilen ve Türkiye Cumhuriyeti devlet zirvesinin katıldığı yemekte iki ülke yetkilileri bir araya geldi.

Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani dört günlük resmi Türkiye ziyaretini tamamlayıp Kosova’ya döndü.

#ARNAVUTHABER ©️

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın