Gruevski ve Bakanları Yargı Önünde

Mahkeme pasaportlara el koydu, savcı eski bakanlara tutuklama talep etti.

Gruevski ve Bakanları Yargı Önünde
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Gruevski ve Bakanları Yargı Önünde

İktidarı dönemi ile ilgili pek çok hukuksuzluk ve yolsuzluk iddası bulunan Gruevski ve hükümeti yargılanmaya başlandı. İlk dava seçim kampanyasında hile,  para ile oy satın alma, istismar ve oy kullanma hakkının ihlali ile ilgili açıldı. Mahkeme pasaportlara el koydu, özel yetkili savcı eski bakanlara tutuklama talep etti.

Nikola Gruevski, Makedonya eski başbakan ve VMRO-DPMNE parti lideri Cuma günü Üsküp Temyiz Mahkemesi’nde suçsuz olduğunu ve istnad edilen suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Gruevski Hükümetinin Bakanları Gordana Jankulovska, Mile Janakieski ve Kiril Bozinovski suçlamaları kabul etmiyor ve ülkeyi terk etmek niyetinde olmadıkları gerekçesiyle mahkemeden pasaportlarının iade edilmesini talep ediyorlar. Onlar pasaportlarının iade edilmesini isterken Özel yetkili savcı tutuklanmaları için tekrar talep bulundu.

Mahkeme pasaportların iade talebi ile ilgili kararı 48 saat içinde verecek.  İddianamede Gruevski ve ortakları seçim kampanyasında hile,  para ile oy satın alma, istismar ve oy kullanma hakkının ihlali ile suçlanıyor.

Gruevski Mahkemede verdiği ifadede ülkeden kaç niyetinin olmadığını sonbahardaki yerel seçimde zafer ile çıkmak için çalışacağını belirtti. Pasaportun ona yurtdışında kardeş partiler ile seçimler öncesinde kulis yapmak için gerekli olduğunu söyledi. Diğer bakanlarda benzer ifadeler verdi.

www.arnavuthaber.com / Makedonya Servisi

 

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın