Çamerya Soykırımı Anılıyor

Yunanistan 1944 yılında Çamerya Arnavutlarına soykırım uygulamıştı.

Çamerya Soykırımı Anılıyor
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Arnavutluk’ta, Çamerya Soykırımının 78. yılı dolayısıyla anma etkinlikleri düzenleniyor.

TİRAN (AA) – Arnavutluk’ta, Yunanistan’ın Çameryalı Müslüman Arnavutlara yönelik gerçekleştirdiği soykırımın 78. yılı dolayısıyla düzenlenen “Çamerya Haftası” etkinlikleri başladı.

Arnavutluk Meclisi Genel Kurul Salonu’nda “Çamerya’yı unutma” temasıyla düzenlenen etkinliğe milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve araştırmacılar katıldı.

Adalet, Entegrasyon ve Birlik Partisi (PDİU) Genel Başkanı Shpetim İdrizi, etkinlikte yaptığı konuşmada, açılış etkinliğinin Arnavutluk Meclisi salonunda gerçekleşmesinin önemine değindi.

PDİU ile Çamerya Derneği ve temsilcileri sayesinde bu salonun bugün Çamerya salonu olduğunu kaydeden İdrizi, “Bugün bu salon sürgün edilen, inkar edilen, işkence ve zulme maruz kalan nesillerin tarihsel hafızasını DNA’sında taşıyan erkeklerin, kadınların, erkek ve kız çocuklarının Çamerya salonudur. Benim için, yıllarca süren çabalarımızı, başarılarımızı ve zorluklarımızı, tüm bu zaman boyunca yaşadığımız olağanüstü saldırıları ve zorlukları unutmadan hatırlamak için bugünden daha iyi bir gün olamaz.” dedi.

İdrizi, Arnavutluk Meclisinin 2004 yılına ait “Çamerya meselesinin çözümüne ilişkin” kararını hatırlatarak, bu kararın her Arnavutluk hükümeti için zorunlu bir belge olduğunu söyledi.

“Çamerya Haftası” kapsamında 27 Haziran’a kadar başta başkent Tiran olmak üzere ülke genelinde farklı etkinlikler ve anma törenleri düzenlenecek.

Arnavutluk Meclisi, 1994’de, 27 Haziran tarihini “Yunan Şovenistler tarafından Çamerya Arnavutlarına Karşı Soykırım Günü” olarak anılmasını öngören yasayı onaylamıştı.
Kaynak: (AA)

ARNAVUTHABER #ALBANIA #ÇAMERIA

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın