Açık Balkan toplantısı Ohrid’de yapıldı.

Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde gerçekleşen Açık Balkan Zirvesi sonunda 3 muhtıra ve 1 anlaşma imzalandı.

Açık Balkan toplantısı Ohrid’de yapıldı.
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

Açık Balkan toplantısı Ohrid’de yapıldı.

Ohri kentinden Arnavutluk, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Sırbistan liderlerinin katıldığı açık Balkan zirvesinde ekonomik krize karşı ortak mücadele kararı alındı.

Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde gerçekleşen Açık Balkan Zirvesi sonunda 3 muhtıra ve 1 anlaşma imzalandı.

Katılımcı ülkeler arasında imzalanan anlaşma, vergi kaçakçılığına karşı mücadele etrafında toplanıyor.

Üç muhtıra zaptı üniversite diplomalarının tanınması, kültürel işbirliği ve turizm sektöründe işbirliği konularını içeriyor.

ABD, siyasi değil ekonomik bir proje olarak kalması ve bölge halkına odaklanması gereken “Açık Balkanlar”ı desteklemeye devam ediyor.

Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’ın başlattığı Açık Balkan girişiminin bu toplantısına Karadağ ve Bosna Hersek de katıldı.

Davetler devam etmesine rağmen katılmayı reddeden tek ülke Kosova. Kosova Başbakanı Albin Kurti Açık Balkan girişiminin tekrar büyük Sırbistan yaratacağını belirtip toplantılara katılmıyor.

Başbakan Edi Rama yaptığı açıklamada; “6 ülkenin katılmasını istiyorum ve 6 kişi olmasını istiyorum, ancak kesin olan bir şey var – tam da insanlara, ülkelere ve geleceğe ait olduğu için Açık Balkan durmayacak ve kazandı. Bu çok fazla olmayabilir ama bu doğru ve buna karşı çıkan herkes hayal kırıklığına uğrayacak” dedi.

Açık Balkan konusu balkan kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Açık Balkan’ı savunanlar, oluşumun ekonomik olduğunu, serbest sınır geçişleri ile vergilendirme, ulaşım, ticaret ve turizme önrmli katkı sağlayacağını belirtiyor. Karşı olanlar ise; Sırbistan’ın ekomomik olarak güçleneceği ve Arnavutların tekrar Yugoslavya gibi esaret altında kalacağını söylüyor.

ARNAVUTHABER

Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın