8 Aralık Demokrasi Devrimi

Arnavut gençliği 45 yıllık komünist baskı yönetimini 3 günde devirdi.

8 Aralık Demokrasi Devrimi
Yazar : Tarih : Okunma : Yorum Yap

29 yıl önceki gençlik devriminin Lideri Sali Berisha 8 Aralık Demokrasi Gününde, Arnavutluk Gençliğini yeniden Devrime çağırdı. 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

Arnavutluk eski Cumhurbaşkanı Sali Berisha, Arnavutluk’ta komünist rejimi yıkan öğrenci olaylarının başladığı tarih olan 8 Aralık’ta Özgürlük ve Demokrasi Devrimini andı.

Bugün 8 Aralık, özgürlük günü ve melekleri, öğrencileri özgürleştirdi!

Sevgili dostlar, bugün, üç gün boyunca gerçek bir kasırga olarak süren, dünyanın gözünü döndüren ve yerine yerleştiren demokratik devrim, 8 Aralık 1990’ın başlamıştı. 29. yıldönümünü kutluyoruz.

Bu yüzden bugün Arnavut milleti için, 8 Aralık özgürlük tarihinin en önemli gğnlerinden biri olarak anılıyor.
8 Aralık 1990’da, efsanevi öğrenci Azem Hajdari liderliğindeki üniversite öğrencileri, Avrupa’daki en kısır ve sert komünist diktatörlüğü devirmek için bir öğrenci hareketi olarak Tiran’da cesurca yükseldi.

8 Aralık’ta başlayan Demokratik Devrim, hızlı bir şekilde ülke tarihindeki en güçlü barışçıl hareketi haline gelecekti ve 72 saat gibi kısa bir sürede Tiran’ın aydınlarının ve vatandaşlarının güçlü desteğiyle rejim devirilmiş olacaktı. Komünistleri Arnavutluk’taki siyasi çoğulculuğu kabul etmeye zorlayacaktı.

8 Aralık 1990’ın sabahına kadar Arnavutluk’ta Arnavutlar en kötü diktatörlüğün baskısını yaşarken, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan’da Arnavutlar Sırp barbarının işgali altında yaşadılar ve Avrupa’nın son kolonisi olarak kaldılar. Aralık 1990’daki öğrenci hareketi, izolasyon, açıklık ve Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonundan ortaya çıkan Arnavutluk’un özgürlüğü ve özgür toplumunun temellerini attı. Bu hareket, ulusal durumu, bir sorundan, çözüm için hak ettiği kaide üzerine yerleştirdi.

Aralık 1990’daki öğrenci gençliğin idealleri Arnavutların en asil, insani ve ulusal idealleriydi ve kaldı. Bu idealleri, enerjilerini Arnavutlar’ı özgür kılıyor ve Arnavutluk’ta serbest piyasaya dayalı demokratik bir sistem kuran Arnavutluk’u, Avrupa Birliği’ne aday ülke ve Arnavutluk’a NATO üyeliği, statüsü verdi. Kosova bağımsızlaştı ve Arnavutlar tarihlerinde hiç olmadığı kadar özgürler.

Bu nedenle, 8 Aralık 1990, Arnavutların onurlandırdığı gündür. Arnavutlar için Azem Hajdari’nin ve öğrencilerin özgürlükler için yazdığı destandır.

Bugün, 29 yıl sonra Arnavut vatandaşları, PD PD’in ideallerini çoğunluk partisine dönüştürdükleri bir yıl içinde bu günü kutluyor ve onurlandırıyorlar. Bugün Arnavutluk’un AB entegrasyon kapılarını açmak, Edvin Kristaq Mafyasının uyuşturucu-hukuksuzluk devletini devirmek için her zamankinden daha kararlılar.

Bugün, yine Arnavutluk’un bulunduğu bu tehlikeli kavşakta, Edvin Kristaq Mafya rejimini devirmek için tek umut Arnavut gençliğidir. Bu yüzden onlara mutlu bir gün diliyorum, genç Arnavutları bu Özgürlük Günü’nden ilham alarak, ideallerini yükseltmeye ve en kısa zamanda Edvin Kristaq Mafia ve devlet uyuşturucu-mafya rejimini devirmeye çağırıyorum.

Sonsuza dek Sevgili Azem Hajdari ve Aralık 1990 özgürlükçü öğrenciler.

Tanrı, Arnavutluk Gençliğini ve misyonunu korusun.
Sali Berisha

🇦🇱 Sot 8 dhjetor, dita e lirise dhe engjejve te saj, studenteve liberator!

Dr. Sali Berisha Demokrasi Devrimi sırasında

Te dashur miq, sot eshte 29 vjetori i fillimit me 8 dhjetor te vitit 1990 nga rinia studentore te revolucionit demokratik, i cili si nje uragan i vertet ne 3 dite ndau epokat dhe vendosi ne vendin me monist te planetit pluralizmin politik.

Ndaj sot mbare kombi shqiptar nderon 8 dhjetorin si nje nder datat me te rendesishme ne historine e lirise se tij.
Me 8 dhjetor te vitit 1990 studentet e universitetit te udhehequr nga tribuni legjendar, studenti Azem Hajdari u ngriten me guxim te jashtezakonshem ne Tirane ne levizjen studentore per te permbysur diktaturen komuniste me te eger ne Europe.

Revolucioni Demokratik qe nisi me 8 dhjetor, me shpejtesi do do te shnderrohej ne levizjen me te fuqishme paqesore ne historine e vendit dhe, ne ne nje hark kohor te shkurter prej 72 oresh, me mbeshtetje te fuqishme te intelektualeve dhe qytetareve te Tiranes do gjunjezonte rregjimin komunist dhe do ti impononte atij pranimin e pluralizmit politik ne Shqiperi.

Gjer ne mengjesin e 8 dhjetorit te vitit 1990 shqiptaret ne Shqiperi perjetonin shtypjen e diktatures me te eger, ndersa shqiptaret ne Kosove, Maqedoni, Mal te zi dhe Serbi jetonin pushtimin e barbar serb dhe kishin mbetur kolonia e fundit ne Europe. Levizja studentore e dhjetorit 1990 hodhi themelet e lirise dhe ndertimit te shoqerise se lire ne Shqiperi të daljes se vendit nga izolimi, te hapjes dhe integrimit europian dhe euroatllantik te tij. Kjo levizje, ceshtjen kombetare, nga nje çeshtje te tradhetiar nga klika hoxhiste, e vendosi ne piedestalin e merituar per zgjidhjen e saj.

Idealet e rinise studentore te dhjetorit 1990 ishin dhe mbeten idealet me te larta me fisnike, njerezore dhe kombetare te shqiptareve. Keto ideale, energjia e tyre i ben shqiptaret te lire dhe me dinjitet njerezor, vendosen ne Shqiperi sistemin demokratik te bazuar ne tregun e lire, anetaresuan Shqiperine ne Keshillin e Europes, ne NATO, i dhane asaj statusin e vendit kandidat ne BE. Kosova u be e pavarur dhe shqiptaret jane me te lire se kurre ne historine e tyre.

Ndaj dhe 8 dhjetori i vitit 1990 eshte dita e nderimit te lirise dhe vlerave te saj nga mbare shqiptaret, e nderimit te vepres se pavdekshme te Azem Hajdarit dhe studenteve liberator, qe me guximin e tyre ne lartesine e nje legjende shkallmuan dyert e mbyllura te lirise per shqiptaret!

Sot pas 29 viteve qytetaret shqiptare festojne dhe nderojne kete dite pasi brenda nje viti shnderruan ne shumice partine e idealeve te dhjetorit PD. Ata sot jane me e vendosur se kurre te shporrin nga pushteti narkomafien dhe shtetin e saj me ne krye bastardin e bllokmeneve hoxhist, qe i mbylli Shqiperise dyert e integrimit ne Bashkimin Europian, Edvin Kristaq Mafine apo tradhetarin e kombit shqiptar, Zografin Bis.

Sot perseri ne kete udhekryq te rrezikshem ne te cilen ndodhet Shqiperia, shpresa e vetme per te permbysur regjimin e kakistokracise te Edvin Kristaq Mafise eshte rinia e Shqiperise. Ndaj dhe duke i uruar asaj gezuar kete dite, ju bej thirrje te rinjve shqiptar te ngrihen te frymezuar nga kjo Dite e Lirise ne lartesine e idealeve te tyre dhe te permbysim sa me pare rregjimin e Edvin Kristaq Mafise dhe narkomafies se tij shteterore.

Nderim perjete Azem Hajdarit dhe studenteve libertor te Dhjetorit 1990.

Zoti e bekofte Rinine e Shqiperise dhe misionin e saj! sb

Enver Hoxha’nın heykelleri devrildi.
Admin (info@arnavuthaber.com)

www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır

İlk yorumu siz yazın