REKLAM REKLAM

Pacolli, Geniş Tabanlı Koalisyonda Israrlı

551 defa okundu kategorisinde, 19 Ağu 2017 - 13:58 tarihinde yayınlandı
Pacolli, Geniş Tabanlı Koalisyonda Israrlı

Pacolli, Geniş Tabanlı Koalisyonda Israrlı

Yeni Kosova İttifakı Başkanı (AKR), Behgjet Pacolli, mevcut siyasi çıkmazı önlemek için tüm Arnavutları tarafları temisil eden geniş tabanlı koalisyon kurulması fikrini yineledi. .

Cuma günü yayınlanan yazılı açıklamada Pacolli; siyasi partiler ile AB’ye vize serbestliği,  Karadağ ile sınır çizimi ve yeni seçim yasası üzerinde bir araya gelip ortak anlaşmalarının gerektiğini, söyledi. Ayrıca Sırbistan (süreler, yeni görüşmeler, teklifler uluslararası danışman grubu) ile diyalog sorunu, ayrımcılık ve diğer sorunlarıda eklerseniz tüm Arnavut siyasi partilerini yer aldığı geniş tabanlı hükümet kurmak gerekiyor. diye belirtti.

Pacolli’nin partisi LDK ve Alternativa  koalisyonun parçasıdır ve yeni seçimlerde sadece dört sandalye kazandı. Geniş tabanlı koalisyon fikrini taraf değiştirmeye ve PDK-AAK-Nisma (PAN) koalisyonun kuracağı yeni hükümeti desteklemek  için bir gerekçe olarak kullandığı analistler tarafından belirtiliyor.

Kosova Meclisi başkanının seçilmesi amacıyla 24 Ağustos yeni kurucu oturum düzenlenecek. Kosova Anayasasına göre yalnızca seçimin galibi PAN Meclis adayı gösterme hakkına sahip. Ancak diğer partiler PAN adayı Kadri Veseli’ye  oy vermeyi reddediyor.

www.arnavuthaber.com / Kosova Servisi

Haber Editörü : Tüm Yazıları
www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır
Yorum Yaz