REKLAM REKLAM

Gjurma Shqiptare nga Fshatrat Büyükale, Kurşak dhe Işıklar Tire-İZMİR (Me Qamil Bytyqi)

2893 defa okundu , kategorisinde, 24 May 2017 - 23:30 tarihinde yayınlandı
Gjurma Shqiptare nga Fshatrat Büyükale, Kurşak dhe Işıklar  Tire-İZMİR (Me Qamil Bytyqi)

 

 

 

 

 

 

 

 

Gjurma Shqiptare nga Fshatrat Büyükale,Kurşak dhe Işıklar  Tire-İZMİR    (Me Qamil Bytyqi)

Türkiye’de Arnavutların izini sürme gezisinde bugün Kosova Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı Kültür Merkezi Müdürü Kamil BİTİŞ Beye Arnavut Haber olarak bizler de eşlik ettik. İzmir gibi yoğun Arnavut yerleşiminin bulunduğu bir yerde ve İzmir Merkeze çok yakın olmasına rağmen bugüne kadar Arnavut varlığından habersiz olduğumuz İzmir’in şirin, güzel ve bereketli topraklara sahip Küçük Menderes havzasında bulunan Tire İlçesine bağlı Büyükkale ve Kurşak Köylerini ziyaret ettik.

İlk durağımız Büyükkale Köyüydü. Bu Köy yaklaşık 2000 nüfuslu bir Köy (Mahalle) olup yaklaşık olarak % 50’si Arnavutlardan oluşmaktadır. Hayvancılık ve tarım özellikle süt üretimi köyün geçim kaynağını oluşturmaktadır. Köy Muhtarı Sayın Ahmet KÖTEKLİ ve Büyükkale Köylüsü hemşerilerimiz bizleri Arnavut misafirperverliği ile ağırladılar. Bugüne kadar köylerine ilk defa bu şekilde bir ziyaret yapıldığını ve bundan son derece memnun olduklarını ifade ettiler. Köydeki Arnavutlar Makedonya Manastır’a bağlı Ostrez Köyünden 1920’li yıllarda göç edenlerden oluşmaktadır. Yaşlılar Türkiye doğumlu olmalarına rağmen bir kısmı hala Arnavutça konuşabilmektedir. Ayrıca köyden yurtdışına (Avustralya) önemli bir göç olduğunu, bu nedenle köyün nüfusunun azaldığını söylediler. Demek Arnavutlar dünyanın her yerinde Avustralya dahil varız.

Büyükkale Köyündeki sohbetimiz esnasında 4 Km uzaklıkta Kurşak Köyü’nün olduğu ve bu köyde de Arnavutlar bulunduğunu öğrendik. Büyükkale gezimizi tamamladıktan sonra rotamızı Kurşak Köyüne çevirdik. Kurşak Köyü yine Tire İlçesine bağlı yaklaşık 100 haneli bir köy olup, Köyün 30 hane civarı Arnavutlardan oluşmaktadır. Hayvancılık ve tarım bu köyün de geçim kaynağını oluşturmaktadır. Köy Muhtarı Sayın Durmuş SAYGILI ve Kurşak’lı hemşerilerimiz bizleri büyük bir sevinç ve şaşkınlıkla karşıladılar. Çünkü bugüne kadar onları Arnavut kimliği ile kimse ziyaret etmemişti. Bu köyde yaşayan Arnavutların büyük çoğunluğu Kosova Gjilan’dan 1912-1913 yıllarında göç edenlerden oluşmaktaydı. Buradaki sohbetimizden sonra Köy Muhtarımız Durmuş Bey ile beraber yakın bir köy olan Işıklar Köyünde Gjilan’dan göç eden ve Köyde göçler nedeniyle sayıları azalan Arnavutlardan Yaşar Amca’yı ziyaret ettik. Yaşar Amca 82 yaşında ve gayet güzel Arnavutça konuşabilmekteydi. Daha sonra tekrar Kurşat Köyüne geri döndük ve gezimizi buradan arkamızda yıllar sonra tekrar birbirlerine kavuşmuş akrabalar gibi vedalaşarak tamamladık.

Bu Köylere yapılan ziyaretimizin genel değerlendirmesini yapacak olursak. Burada yaşayan Arnavutların Anavatanları ile iletişimlerinin hiç olmadığı, kimsenin köylerinden Kosova ve Makedonya’ya gitmediğini belirttiler. Bizlerin ziyareti ile çok uzun zamandır ilk defa Arnavut kimliği ve tarihleri hakkında konuştuklarını, sorulduğunda büyük bir çoğunluğu Arnavutça konuşamamalarına rağmen  gururla Arnavut olduklarını ifade etmişlerdir. (Bu konuda gayet bilgili bazı gerçek Arnavutlardan etnik kimliklerini inkar edenlere ders olsun) Arnavut bilinci halen devam etmektedir. Köy ortamının eğitim yetersizliği ve diğer Arnavut topluluklarınla iletişim yetersizliği ve asimilasyonun etkisi ile Arnavutların Konya Karamandan geldiği efsanesine inandıkları görülmüştür. Sayın Kamil BİTİŞ tarafından her iki köyde Arnavutların Tarihi (İlirya-Pelasg) konusunda açıklamalar yapılmış, Arnavutça Öğrenebilmeleri için İnternet üzerinden yapılan Arnavutça Dersler hakkında hemşerilerimiz bilgilendirilmiştir. Bu gezi bu Köylerde yaşayan Arnavutların geçmişlerini, kimliklerini, tarihlerini tekrar hatırlamaları ve gündeme getirmeleri konusunda çok önemli bir milat olmuştur. Anavatanları Kosova ve Makedonya’ya yapılacak gezi organizasyonlarına katılacaklarını ve bu konuda kendilerine yardımcı olunma taleplerini iletmişlerdir.

İzmir’den Tire’ye giderken Büyükkale, Kurşat Köylerini ziyaret edin. Bir çaylarını, bir kahvelerini için. Orada da kardeşlerimiz olduğunu unutmayın. Onlar sizi hala unutmadılar. Saygılar.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz