REKLAM REKLAM

Eni Balkan yazdı: Ulusal Koordinatörlük

65 defa okundu , , , , kategorisinde, 29 Kas 2018 - 17:22 tarihinde yayınlandı
Eni Balkan yazdı: Ulusal Koordinatörlük

Arnavutluk ve Kosova hükümetlerinin bu hafta Kosova’nın İpek şehrinde ortak ulusal toplantı yaptığını hemen hemen hepimiz biliyoruz.

Bu toplantıda eşi benzeri görülmemiş bir “mevki” ortaya çıktı ve bu gözlerden kaçtı. İleride uluslararası siyaset literatürüne girecek olan bu terimin adı “ulusal koordinatör”lüktür.

Her Arnavutun gönlünde yatan Kosova ve Arnavutluk’un birleşmesi hususu konusunda ilk somut adım Arnavutluk Cumhurbaşkanının 2025 birleşme sinyalleri sonrasında ulusal koordinatör atayarak geldi.

Peki bu ulusal koordinatör ne yapar?

Ulusal koordinatörün iki önemli görevi vardır.
– İki ülke arasında varılan antlaşmaların usulüne uygun, eksiksiz bir şekilde yürürlüğe konulmasında rehberlik ve denetleme yapmak
– İki ülkenin kendi iç hukuk sistemi içinde sonradan çıkarılacak kanun, mevzuat, kararnamelerin bu iki ülkeden diğerindeki mevzuatlara aykırı olmasına mani olmak

Arnavutların ulusal amaç niteliği taşıyan Kosova ve Arnavutluk’un birleşmesi ülküsü için Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın önerisi üzerine Kosova ve Arnavutluk hükümetlerinin onayıyla Kosova Başbakan Yardımcısı Fatmir Limaj atandı.

Fatmir Limaj Bey’i tebrik ederiz, Allah’tan kendilerine bu konuda yardımcı olmasını ümid ederiz.

ULUSAL KOORDİNATÖRLÜK ve TÜRKİYE

“Bir millet iki devlet” politikası güden Azerbaycan ve Türkiye hükümetleri arasında bu denli tarihsel ve etnik bağa rağmen bu tür bir adım atılabilmiş değil.

Orta Asya Türki Cumhuriyetlerin kendi aralarında veya doğrudan Türkiye ile aralarında böyle birşey henüz gerçekleşmiş değil.

Halen Türki Cumhuriyetler birbirlerinin vatandaşlarını deport edebilmekte, deport etmeyi geçtim zaman zaman ulusal düzeyde ciddi siyasal kriz içerisinde kendilerini bulmaktadır.

Bu sorunların veya olası sorunların çözülebilmesi veya önlenebilmesi amacıyla Türkiye’nin de acilen Türki Cumhuriyetler ve Türki Cumhuriyetlerin de kendi aralarında ulusal koordinatör atamaları gerekmektedir.

(Tabi birleşme niyetleri var ise)

NETİCE

Ulusal Koordinatörlük, ortak bir payda (etnik, kültürel veya dini) tabanında sahip birleşme ülküsü olan iki veya daha fazla devletin bu ülküyü gerçekleştirmek amacı ile hukuksal altyapıyı sağlamak adına kurulmuş bir birimdir.

Arnavut milletine ve dünyanın geri kalanına hayırlı olsun

Saygılarımla

Eni Balkan

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz