REKLAM REKLAM

Çamerya’nın Lozan Haklarını Belirten Türk Akademisyene Saldırı ve Tehdit

697 defa okundu , kategorisinde, 03 Tem 2018 - 16:10 tarihinde yayınlandı
Çamerya’nın Lozan Haklarını Belirten Türk Akademisyene Saldırı ve Tehdit

Çamerya’nın Lozan Haklarını Belirten Türk Akademisyene Saldırı ve Tehdit

Yunan Faşizmine A.Sencer Gözübenli’den Dur Dersi

Yunanistan tarafından soykırıma uğrayan Çamerya Arnavutlarına, Lozan Anlaşmasına göre sağlanması gereken temel insan haklarıyla ilgili yaptığı açıklamalar dolayısıyla A.Sencer Gözübenli Yunan basınına manşet oldu. Faşist dil, hakaret ve hedef göstermeyle Çamerya Arnavut’larının haklı davasına sahip çıkan Sn. Gözübenli’ye saldıran ve hedef gösteren Yunan basını, AB değerlerinin zerresini taşımadığını bir daha herkese gösterdi. Bu dil ve uslubü gösteren Yunan Basınını ARNAVUT HABER olarak şiddetle kınıyoruz.

Yunanistan tarafından soykırıma uğrayan Çam Arnavutları’na Lozan Anlaşması’ndan kaynaklanan temel insan haklarının verilmesi konusunda Besa Time’a açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi’nden Balkan uzmanı Abdullah Sencer Gözübenli, Yunan istihbaratına yakınlığı ile bilinen tetikçi Yunan medyası tarafından açıkça hedef gösterildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Abdullah Sencer Gözübenli, Çam Arnavutları’nın Ocak 1923’teki Lozan Mübadele Konvansiyonu uyarınca Müslüman azınlık olarak kabul edildiği ve bu bağlamda 1926 tarihli 14. EPİR ALT KOMİTESİ’ne göre Çam Arnavutları’nın 2993 Çam Arnavutu’nun mübadele ile Türkiye’ ye gönderildiği 16000’inin de mübadeleden muaf olarak Yunanistan’da kaldığı bilgisini vererek, Lozan Anlaşması’ndaki azınlık haklarıyla ilgili maddelerin mübadeleden muaf tutulan grupları kapsadığı dolayısıyla Çam Arnavutları’nın da bu anlaşmadan faydalanması gerektiğini tekrar vurguladı. “Aristoteles’in soydaşı olduklarını iddia eden Tachydromos gazetesinin düz mantık bile kuramadığını görmek beni şahsen üzdü” diyen Gözübenli, kendisini hedef gösteren tetikçi basının, Yunan kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyi görev edinen neo-Nazi Altın Şafak Partisi zihniyetinin takipçisi küçük bir klik olduğunu belirtti.

Altın Şafak zihniyetine sahip aşırı ırkçı medyanın, Çam Sorunu hakkında kendisinin de atıf yaptığı Eleftheria Manta ve Konstantinos Tsitselikis gibi humanist ve objektif bilim insanlarına da zamanında aynı tepkiyi verdiklerini ve bu bilim insanlarını Yunan kamuoyu nezdinde şeytanlaştırdıklarını belirten Gözübenli, “Tarihlerindeki şeytanlıklarla yüzleşmekten korkanlar, gerçekleri söyleyenleri şeytanlaştırıyor” dedi.

“Mürekkep yerine lağım suyu kullanan seviyesiz Yunan gazetesi tarafından şahsımın HEDEF gösterilmesine açıkçası şaşırmadım.” diyen Gözübenli, hakkında çıkan haberin ve haberdeki “Yılan” ifadesinin, Türkçe anlamı “Hedef” olan Yunanistan Aşırı Sağı’nın haftalık yayın organı Stohos Gazetesi’nin, 90’lı yıllarda yayınladığı Yunanistan’daki Türk, Makedon, Arnavut, Ulah, Bulgar ve Musevi azınlık içinde önde gelen isimlerin hedef gösterildiği “Hedef Ateş ve Balta” başlıklı haberini hatırlattığını belirtti.

Söz konusu haber metni:

Hedef Ateş ve Balta
“Kriovrisi köyünden Konrdos, Lukas, Hristos…. Elos köyünden Avgis, Stoikos, Savinis…. Mavropigi köyünden…. Komanos köyünden…. Kastoria köyünden…. Ermakia köyünden…. Foufa köyünden…. Türkiye’nin Komotini Başkonsolosluğu’nden G.P., A.N.C….” Bizi parçalamak isteyen zehirli yılanlar bunlar: Onları bulun ve kafalarını koparın, Bağışlamak yok, unutmak yok, duygusallık yok. Yunan olmadıklarına göre, ruhları yoktur ve dolayısıyla onlar karşısında hangi davranış biçimi olursa olsun günah değildir. Onlara acımanız için hiçbir sebep yoktur. Ateş ve balta, çünkü yılanlar her zaman yılandır.”

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
www.arnavuthaber.com Türkiye Arnavutlarına Yönelik Bağımsız İmece İnternet Yayınıdır
Yorum Yaz